“Bi golf bile oynamadı!”

G20 zirvesinde Obama’nın golf oynayarak, Türkiye ve Antalya Belek bölgesindeki golf turizminin tanıtımına katkıda bulunması planı gerçekleşmedi Türkiye’nin büyük paralar harcadığı G20 Liderler Zirvesi’nden en büyük beklentilerind...

“Bi golf bile oynamadı!” (17 Kasım 2015)

G20 zirvesinde Obama’nın golf oynayarak, Türkiye ve Antalya Belek bölgesindeki golf turizminin tanıtımına katkıda bulunması planı gerçekleşmedi

Türkiye’nin büyük paralar harcadığı G20 Liderler Zirvesi’nden en büyük beklentilerinden biri de turizm tanıtımıydı. Özellikle de zirvenin yapıldığı Antalya’nın Belek bölgesindeki golf otellerinin dünyaya tanıtılması hedefleniyordu. Bunun için de golf tutkunu olduğu bilinen ABD Başkanı Barack Obama’nın golf oynarken  çekilen görüntülerinin dünyaya servis edilmesine büyük umutlar bağlanmıştı.

‘Zirve’nin basın merkezi olarak seçilen ve 3 bin 500 basın mensubunun konaklayacağı otel, Kaya Palazzo’da da ABD Başkanı Barack Obama’nın golf oynaması bekleniyordu.

Otelin bahçesine kurulan 6 bin metrekarelik ‘kültür çadırı’ önünde Obama için özel bir golf sahası hazırlanmıştı.

Kültür çadırı önünde Obama’nın golf atışı için bir düzenleme yapıldığının bilgisini veren Kaya Palazzo Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya, “Belek dünyanın en önemli golf destinasyonlarından biri. Barack Obama’nın yapacağı bir atışın bile çok büyük önemi var. Dünyaya Belek’in nasıl bir yer olduğunu anlatmış olacağız. Gelecek yıllarda bu sayede Belek bölgesinde otellerin gelirlerinin artacağını düşünüyoruz” demişti.

AMA OLMADI!

Türkiye’nin sadece hazırlıkları 100 milyon lirayı aşan ev sahipliği organizasyonundan en az iki katı turizm geliri beklentisi vardı.

Ancak G20 Zirvesi’ne 13 Kasım Cuma akşamı Paris’te gerçekleştirilen kanlı terör saldırısının gölgesi düştü. Herkes üzüntülü, gergin ve tedirgindi. Tüm kültürel ve sanatsal etkinlikler, müzik dinletileri ve gösteriler  iptal edilmek zorunda kaldı. Doğal olarak golfe de sıra gelmedi.

TANITIMI WOODS YAPMIŞTI

Türkiye’nin golf turizmi alanında en önemli tanıtımı 2013 yılında dünyaca ünlü golfçü Tiger Woods tarafından gerçekleşmişti. Tiger Woods, Boğaziçi Köprüsü’nde Asya kıtasından Avrupa kıtasına tarihi bir atış yapmıştı. Avrupa’dan Asya’ya geçiş yönü trafiğe kapatılan köprü üzerinde oluşturulan özel alanda düzenlenen gösteri, başta ulusal ve uluslararası çok sayıda medya kuruluşu tarafından canlı yayınlanmıştı. ABD Başkanı Barack Obama’nın Antalya’da golf oynaması halinde, golf alanında çok büyük bir tanıtıma imza atılmış olacak.

BAŞARILI BİR ORGANİZASYONDU

Yine de her şeye karşın Türkiye, dünyanın en büyük ülke liderleriyle birlikte 10 bin kişinin katıldığı, 2 bin gazetecinin de takip ettiği,  şimdiye kadar ki en büyük uluslararası organizasyondan en önemli bir sorun yaşanmadan alnının akıyla çıkmayı başardı.