Dünyanın ilk ‘görücü usulü’ ile çalışan çöpçatan arkadaşlık sitesi İran’da devlet tarafından kuruldu

İran'da gençlerin evliliğe giderek soğuk bakmaya başlaması, aile kavramının değerini kaybetmesi ve nüfus oranının azalma eğilimi hükümeti harekete geçirdi ve dünyanın ilk ‘görücü usulü’ ile çalışan online &cce...

Dünyanın ilk ‘görücü usulü’ ile çalışan çöpçatan arkadaşlık sitesi İran’da devlet tarafından kuruldu (16 Haziran 2015)

İran'da gençlerin evliliğe giderek soğuk bakmaya başlaması, aile kavramının değerini kaybetmesi ve nüfus oranının azalma eğilimi hükümeti harekete geçirdi ve dünyanın ilk ‘görücü usulü’ ile çalışan online çöpçatan arkadaşlık sitesi kuruldu

Evlilik dışı cinsel ilişkinin yasak olduğu İran'da tanıtılan "Eşini Bul" isimli online arkadaşlık sitesi kuruldu. Siteyle birlikte 11 milyon bekâr İranlı gencin olduğu ülkede, 200 bin İranlı'nın yuva kurması hedefleniyor.

Bir yıllık deneme süresi boyunca 100 çiftin evlendiği belirtilirken, İran Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Mahmoud Golzari'nin sözlerine de yer verildi. İran’da bir aile sorunuyla yüz yüze olduklarını ve bu konuda çok hassas davrandıklarını belirten Golzari, "İran’da hâlâ birçok insan bekâr. Bu demek oluyor ki bu insanların aileleri ve çocukları yok. Bu uygulama çok önceden gerçekleşmeliydi” ifadelerini kullandı.

Uygun Çiftleri Çöpçatanlar Belirliyor

Sitede çiftlerin eşleşmesini sağlayacak kişilerin ise imam, doktor ve öğretmen gibi İran toplumunda saygı gören mesleklerden insanlar olacağını belirtti.

Çöpçatanlık yapacak bu kişilerin, aileler arası buluşmalar ve psikolojik testler yaparak uygun çiftleri birbiriyle tanıştıracağı açıklandı.

İran'da online arkadaşlık siteleri yasak olmasına rağmen, yaklaşık 350 site yasa dışı olarak faaliyet gösteriyor.

AFP & AP