Dünyanın Gözü Ukrayna’da!

Kamil Eryazar İki Rus savaş gemisi Karadeniz’e açılmak üzere İstanbul Boğazı’nı geçti. Rusya’nın Kırım’daki Ukrayna güçlerine teslim olmaları için sabah 05.00’e kadar süre verdiği haberi Rusya tarafından yalanlandı. Ardından Ukrayna’nın Geçici Cumhurbaşkanı Tur...

Dünyanın Gözü Ukrayna’da! (4 Mart 2014)

Kamil Eryazar

İki Rus savaş gemisi Karadeniz’e açılmak üzere İstanbul Boğazı’nı geçti. Rusya’nın Kırım’daki Ukrayna güçlerine teslim olmaları için sabah 05.00’e kadar süre verdiği haberi Rusya tarafından yalanlandı. Ardından Ukrayna’nın Geçici Cumhurbaşkanı Turçinov Rus Donanması’nın Ukrayna askeri gemilerini bloke ettiğini açıkladı. NATO ve AB olağanüstü toplanıyor. ABD yaptırım kararı aldı. Akşam saatlerinde Ankara’da hareketlendi. Çankaya Köşkü’nde acil ‘Kırım Zirvesi’ düzenlendi. Ukrayna’da neler oluyor, son durum ne? Bağımsız siyasal gözlemciler gelişmeleri nasıl değerlendiriyor?

Akşamüzeri saatlerinde Ajanslar Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan aldıkları bilgilerle, Rusya’nın Kırım’daki Ukrayna güçlerine teslim olmaları için sabah 05.00’e kadar süre verdiği haberini geçtiler. Haber başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yankılandı ve tepkiyle karşılandı.

Hemen ardından İnterfaks Ajansı, Rus Savunma Bakanlığı’nın bu konudaki yalanlamasını dünyaya duyurdu. Rusya’nın Sivastopol’deki Karadeniz Filosu’ndan yapılan açıklamada, Kırım’daki Ukrayna askeri hedeflerine saldırmak gibi bir planlarının olmadığı belirtildi.

Ukrayna’nın Geçici Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov ise, Rus Filosu’nun, Sivastopol’da Ukrayna donanmasına ait gemileri bloke ettiğini söyledi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Kırım yönetiminden yana tavır aldı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Denis Berezovskiy dün Kırım halkına sadakat yemini ettiğini açıkladı. Sivastopol’da basın toplantısı düzenleyen Berezovskiy, “Ben, Denis Valentinoviç Berezovskiy, Kırım halkına sadakat yemini ederek onu tüzüğün öngördüğü şekilde korumaya taahhüt ederim” dedi.

Rus savaş gemileri Karadeniz’de

Rusya, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Akdeniz’de görevlendirdiği 150 borda numaralı Saratov ile 156 borda numaralı Yamal adlı iki savaş gemisini Ukrayna ve Rusya arasındaki Kırım krizinin ardından Karadeniz’e çağırdı. Rus savaş gemileri akşam saatlerinde İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açıldılar.

ABD savaş gemileri de Karadeniz yolunda

Diğer yandan, Yunanistan’ın, savunma ve askeri haberlerin yer aldığı ‘kronos.gr’sitesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Donanması’nın en önemli roket kruvazörlerinden 180 metre uzunluğundaki, 61 no’lu, içinde 300 askerin bulunduğu ‘US Ramage ve ‘US Navy isimli uçak gemileri ile 6’ncı ABD Filosu, Yunanistan açıklarından Karadeniz’e açılmak üzere hareket etti. Haberde, ABD savaş gemilerinin Ukrayna karasularına yakın Kırım Yarımadası açıklarında konuşlandırılacağı, yarın sabaha karşı da Çanakkale Boğazı’ndan geçmelerinin beklendiği kaydedildi.

Ankara’da hareketli saatler

Ukrayna yönetiminin iddia ettiği ancak Moskova yönetiminin daha sonra yalanladığı “Rusya’nın askerlerini Kırım’dan çekmesi için Ukrayna’ya 12 saat süre verdiğinin” öne sürüldüğü saatlerde Çankaya Köşkü’nde “Ukrayna-Kırım Zirvesi” yapıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun katılımıyla gerçekleşen toplantı yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. Görüşmede Davutoğlu, hafta sonunda Kiev’de yeni yönetim, Kırım Tatarları ve Yanukoviç yanlılarıyla yaptığı temaslar ile 9 ayrı Batılı mevkidaşıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Obama: ‘Rusya cezasız kalamaz’

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri varlığına ilişkin, “Rusya’nın Ukrayna’daki hamleleri uluslararası hukuku ve Ukrayna’nın bağımsızlığını ihlal ediyor. Rusya Ukrayna’ya asker sokup cezasız kalamaz. Rusya, Ukrayna’da yaptığı askeri müdahale ile tarihin yanlış sayfasındadır” dedi.

Obama ayrıca, “Putin uluslararası arabuluculara izin vermeli. Rusya’yı tecrit etmek için ekonomik ve diplomatik seçenekler üzerinde duruyoruz” dedi.

AB’den kınama

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Rus silahlı güçlerinin Ukrayna’daki eylemlerini “saldırı” diye niteleyerek, bu ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğünün açık ihlalini, güçlü şekilde kınadı.

AB’nin “işgal” kelimesi yerine “saldırı” ifadesini tercih etmesi dikkat çekerken, diplomatik kaynaklar konunun toplantıdaki önemli tartışma başlıkları arasında yer aldığını belirtiyor.

AB dışişleri bakanları toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, kınanan bir başka unsuru da Rusya Federasyon Konseyi’nin Ukrayna topraklarında silahlı kuvvetlerin kullanılmasına yetki veren kararı oluşturdu.

Rusya’ya silahlı güçlerini derhal sürekli konuşlandırıldıkları üslere çekmesi çağrısı yapan AB, mevcut krize barışçıl çözüm bulunmasını ve uluslararası hukuk kapsamındaki ilke ve yükümlülüklere tam saygı gösterilmesini istedi.

NATO olağanüstü toplanıyor

Polonya, Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle NATO’dan toplu savunmayı öngören 4. maddenin işletilmesini talep etti. NATO üyeleri yarın olağanüstü toplantı kararı aldı.

Bağımsız siyasal gözlemciler: ‘ABD Suriye’deki yenilgisinin intikamını alma peşinde’

Uluslararası bağımsız siyasal gözlemcileri ise gelişmeleri, Suriye planları tutmayan ve Ortadoğu’da yenilgiye uğrayan ABD’nin, Doğu Avrupa’dan sürpriz saldırıya geçmesi olarak yorumluyorlar. ABD’nin Ortadoğu’da giderek etkili hale gelen Rusya’yı kendi evinde gafil avlamak istediğini belirtiyorlar. Gözlemciler ayrıca, Venezüella’daki muhalif gösterilerin de ABD tarafından kışkırtılmasını bu gerekçeye bağlıyorlar.