Dünyanın En İyi Dans Gösteri Topluluğu: Pilobolus

Özel bir dekorun arkasında, dans ve akrobasi karışımıyla yaptıkları gölge oyunlarıyla tanınan Pilobolus’un gösterilerini izleyenler büyüleniyor. 1971 yılında ABD’nin Connecticut eyaletinde kurulan ve adını bir mantar türünden alan Pilobolus, gösterilerinde modern dansın...

Dünyanın En İyi Dans Gösteri Topluluğu: Pilobolus (5 Şubat 2013)

Özel bir dekorun arkasında, dans ve akrobasi karışımıyla yaptıkları gölge oyunlarıyla tanınan Pilobolus’un gösterilerini izleyenler büyüleniyor.

1971 yılında ABD’nin Connecticut eyaletinde kurulan ve adını bir mantar türünden alan Pilobolus, gösterilerinde modern dansın ötesinde, bireysel figürlerden daha çok, insan anatomisinin izin verdiği ölçüde vücutları -ve dengeli ağırlık dağılımını- kullanarak objeler ve kompozisyonlar yaratıyor. Beyaz bir perdenin arkasında, ışık yansıtmaları kullanılarak yaptıkları gösterilerle izleyenleri etkiliyorlar.

İlk dönemlerinde dansçılardan çok atletlerden oluşan ekip, ‘bir bütünün oluşmasına katkıda bulunurken bir yandan da tek başına, simgesel bir biçimde varolabilmek’ gibi varoluşsal soru(n)ları performanslarına yansıtmakta ve yaklaşık 42 yıldır farklı mecralarda yaptıkları gösterilerle izleyicileri büyülemekteler.

Sahne sanatlarının yanı sıra birçok başarılı reklam prodüksiyonuna da imza atan grubun kazandığı ödüller arasında, Berlin Eleştirmen Ödülü, Brandeis Ödülü, Scotsman Award, New England Theatre Conference Ödülü ve Emmy Ödülü bulunuyor. Grup 2000 yılında da Amerikan Dans Festivali’nden koreografi dalında Ömür Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

Pilobolus, 2007 yılı sonunda bir Finans kuruluşunun sponsorluğunda İstanbul’a gelerek Çırağan Sarayı’nda özel bir gösteri yapmıştı.

İşte Pilobolus’un izlenme rekorları kıran ZOO gösterisinden bir bölüm: