Dünyanın En Güvenli ve En İlginç Veri Merkezi

İsveçli internet sağlayıcısı Bahnhof’un, Stockholm yakınlarındaki Pionen dağının 30 metre altındaki eski bir nükleer korunma sığınağından dönüştürdüğü ve bilimkurgu filmlerindeki uzay üslerini aratmayan veri merkezi dünyanın en güvenli yerleri arasında ilk sıralarda ...

Dünyanın En Güvenli ve En İlginç Veri Merkezi (2 Eylül 2014)

İsveçli internet sağlayıcısı Bahnhof’un, Stockholm yakınlarındaki Pionen dağının 30 metre altındaki eski bir nükleer korunma sığınağından dönüştürdüğü ve bilimkurgu filmlerindeki uzay üslerini aratmayan veri merkezi dünyanın en güvenli yerleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Soğuk savaş döneminde olası nükleer saldırılardan korunmak üzere inşa edilen sığınak günümüzde teknoloji şirketi Bahnhof’a veri merkezi olarak hizmet veriyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de Pionen dağında bulunan merkez Wikileaks belgelerini barındırmasıyla da gündeme gelmişti. Toplam 1200 metrekare alana sahip merkezin kendi sunucularını ve yedek jeneratörlerini edinerek güçlenmesi tam 2 yıl sürmüş. Merkez çok sağlam ağ işletme ve eş yerleştirme hizmetleri sunmak için Eaton’ın UPS korumasına güveniyor.

ABD’nin prestijli yayınlarından Risk Management Dergisi tarafından yeryüzünün en güvenli beş yerinden biri olarak gösteriliyor. ABD’nin prestijli iş ve risk yönetimi analiz dergisi ‘Risk Management’ ve derginin bloğundaki makalede, olası suni ve doğal tehditlere karşı dünyanın en dayanıklı ve en güvenli yapıları arasında Bahnhof’un Pionen Veri Merkezi’ne de yer verildi.

Bahnhof’s Underground-Veri Merkezi

Soğuk savaş döneminde inşa edilen, son halini 2008 yılında alan ‘Pionen’, İsveç’in başkenti Stockholm’ün dışında ve yerin 30 metre altında bulunuyor.

Stockholm’un dışında bulunan merkeze, 50 cm kalınlığında metal kapıdan geçilerek giriliyor. Sığınaktaki tek hol de server’ların bulunduğu 4 odaya çıkıyor.

İçeride soğuk savaş döneminden kalma bir takım eşyaların; enerji sağlayıcı dizel motorların, ısıtma sistemi, alarmlar gibi, görsellik için halen muhafaza edildiği kaydediliyor.

‘Pionen’i, ‘dünyanın en iyi korunan merkezi’ olarak değerlendiren Genel Müdür Jon Karlung, dünyada diğer merkezlere yapılacak ve başarılı olabilecek askeri saldırıların dahi, Pionen için tehlike oluşturmadığını belirtiyor. Karlung, veri merkezinin hidrojen bombasına bile dayanabilecek sağlamlıkta olduğunu da ayrıca ekliyor.

Karlung, “Datalar öyle bir yerde korunuyor ki dünyanın bütün data merkezleri ortadan kalkar ama buraya bir şey olmaz” diyecek kadar iddialı konuşuyor.