Dünyanın En Genç Savaş Foto Muhabiri Savaşın Kurbanı Oldu

Reuters adına çalışan foto muhabiri Molhem Barakat, önceki gün Halep’te Esad ordusu ile muhalifler arasında El Kindi Hastanesi civarında yoğunlaşan çatışmaları karelerine almaya çalışırken yaşamını yitirdi. Molhem ile birlikte çatışmaları bir halı fabrikasından izleyen ...

Dünyanın En Genç Savaş Foto Muhabiri Savaşın Kurbanı Oldu (23 Aralık 2013)

Reuters adına çalışan foto muhabiri Molhem Barakat, önceki gün Halep’te Esad ordusu ile muhalifler arasında El Kindi Hastanesi civarında yoğunlaşan çatışmaları karelerine almaya çalışırken yaşamını yitirdi.

Molhem ile birlikte çatışmaları bir halı fabrikasından izleyen adı açıklanmayan ağabeyi de yaşamını yitirdi. Molhem, Mayıs ayından beri iç savaşı fotoğraflıyordu. Molhem, 17 yaşında olmasına rağmen yetenek sahibi olduğu dünya basınında çıkan çok sayıda fotoğrafı ile kanıtlamıştı. Öte yandan muhalifler “stratejik öneme sahip olduğunu” ileri sürdükleri El Kindi Hastanesi’nin denetimini ele geçirdiklerini duyurdu.

Barakat’ın Mayıs ayından beri Suriye iç savaşında çekerek gönderdiği ve Reuters tarafından servis edilen onlarca fotoğrafı dünya basını tarafından kullanıldı.

Suriye’de 2011 yılından beri yaşanan iç savaşta 100 binden fazla insan hayatını kaybetti. Savaştan kaçan milyonlarca insan ise komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

İşte Molhem Barakat tarafından çekilen ve Reuters tarafından servis edilen Suriye iç savaşından bazı görüntüler: