Dünyanın En Büyük Markaları ve Değerleri – 2015

KAMİL ERYAZAR İki farklı kuruluş tarafından açıklanan 2015 yılının en değerli markaları araştırmasında Apple tartışmasız dünya lideri Dünyanın önde gelen reklam, medya planlama & satınalma ve diğer pazarlama hizmetleri şirketlerinin içinde bulund...

Dünyanın En Büyük Markaları ve Değerleri – 2015 (13 Haziran 2015)

KAMİL ERYAZAR

İki farklı kuruluş tarafından açıklanan 2015 yılının en değerli markaları araştırmasında Apple tartışmasız dünya lideri

Dünyanın önde gelen reklam, medya planlama & satınalma ve diğer pazarlama hizmetleri şirketlerinin içinde bulunduğu WPP Group bünyesindeki MillwardBrown, “2015 BrandZ” Dünyanın En Değerli 100 Markası Raporu’nu yayınladı.

Merkezi Chicago'da bulunan ve 46 ülkede 80 ofisi ve 3000'in üzerinde çalışanı ile reklam etkinliği ve marka takibi araştırmalarında uzman olan çokuluslu İngiliz Pazar araştırma şirketinin raporuna göre, Apple bir kez daha ‘dünyanın en değerli markası’ tahtına oturarak geçen yılın lideri Google’ı geride bıraktı.

Apple,  iPhone 6 ve 6 Plus, iWatch gibi başarılı yeni ürün çıkışlarıyla marka değerini bir yılda yüzde 67 artırarak 247 milyar dolara yükseltti. Google da marka değerini yüzde 9 artırarak 174 milyara yükseltmesine karşın Apple’ın gerisinde kaldı ve ancak ikinci olabildi. Marka değerini yüzde 28 artıran bir başka teknoloji ve yazılım devi Microsoft da 116 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Listede dördüncü sırada yer alan yine bir teknoloji şirketi IBM’in ise marka değeri yüzde 13 düşerek 94 milyar dolara geriledi. Listede 9. sırada yer alan uluslararası fast food zinciri McDonald’s da değeri azalan diğer bir marka.

Aşağıdaki grafikte, Millward Optimor 2015 sıralamasına göre dünyanın en değerli 10 markası görülüyor. 100 markanın yer aldığı tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

“2015 BrandZ” Dünyanın En Değerli 100 Markası Raporu’nda yer alan verilerin görselleştirildiği İnfografik

İnfografiği büyütmek için üzerine tıklayın ya da sağ tıklayıp yeni sekmede açınız

“2015 BrandZ” Dünyanın En Değerli 100 Markası Ayrıntılı Raporu’nun tamamına da buradan ulaşabilirsiniz.

FORBES’E GÖRE DÜNYANIN EN DEĞERLİ 10 MARKASI

Dünyanın önde gelen saygın ekonomi dergilerinden Forbes’in yayınladığı 2015’in En Değerli Dünya Markaları listesindeki sıralama ise aşağıda da görüldüğü gibi biraz daha farklı.

Forbes’in “Dünyanın En Değerli Markaları 2015” Raporu’nun tamamına da buradan ulaşabilirsiniz.