Dünyanın En Ateşli ve Tehlikeli Gösterisi

Çin’de her yıl Ocak ayı sonunda yeni yıl ve bahar bayramı nedeniyle düzenlenen ateşli gösteri izleyenlerin nefesini kesiyor Çin, dün gece geleneksel ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı ya da Bahar Bayra...

Dünyanın En Ateşli ve Tehlikeli Gösterisi (1 Şubat 2014)

Çin’de her yıl Ocak ayı sonunda yeni yıl ve bahar bayramı nedeniyle düzenlenen ateşli gösteri izleyenlerin nefesini kesiyor

Çin, dün gece geleneksel ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı ya da Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor.

Bahar Bayramı, Çin’in ay takvimine göre 12. ayın 23. gününde başlıyor ve yeni yılın ilk ayının 15. günü kutlanan Yuan Xiao Bayramı’na (Fener Bayramı) kadar yaklaşık üç hafta sürüyor.

Kutlamalar arasında yer alan en dikkat çekici etkinlik de, 1000 derecede eritilmiş demir ile yapılan ve herkesin yüreğini ağzına getiren ateşli gösteri.

1000 derecede eritilerek kor halinde püskürtülen demir bir kişi tarafından, soğuk bir duvara savruluyor. Kor demir parçacıkları soğuk duvara değdiği anda katılaşıyor ve bir konfeti yağmuru gibi izleyenlerin üzerine düşmeye başlıyor.

İşte nefes kesen o ateşli gösteriden kameraya yansıyan görüntüler: