Dünyada Bir İlk: Tüm Kent Sadece Twitter Üzerinden Yönetiliyor

İspanya Granada'daki Jun kasabasının tüm idari yönetimi 4 yıldır Twitter'dan yapılıyor İspanya’nın güneyindeki 3.500 nüfuslu Jun kasabası Eylül 2011’den beri Twitter üzerinden ilginç bir yerel yönetim deneyimi yaşıyor. Kasaban...

Dünyada Bir İlk: Tüm Kent Sadece Twitter Üzerinden Yönetiliyor (17 Mayıs 2015)

İspanya Granada'daki Jun kasabasının tüm idari yönetimi 4 yıldır Twitter'dan yapılıyor

İspanya’nın güneyindeki 3.500 nüfuslu Jun kasabası Eylül 2011’den beri Twitter üzerinden ilginç bir yerel yönetim deneyimi yaşıyor.

Kasabanın Belediye Başkanı José Antonio Rodríguez Salas @JoseantonioJun  sorunları çözmek ve toplumu ileriye taşımak için teknolojinin gücüne inanan bir yönetici olarak, halkı Twitter kullanmaya yönlendirmiş. Halk da bu yöntemi benimsemiş. Artık tüm kasaba halkı Twitter’ı kendi ‘network’ü gibi kullanıyor.

Jun kasabası 4 yıldır şeffaf bir şekilde Twitter üzerinden yönetiliyor. İstek ve şikayetleri kapsayan tüm iletişim bu sosyal ağ kanalıyla gerçekleştiriliyor. Örneğin bir yurttaş, saat 10.48’de Maestro Antonio Linares Caddesi üzerindeki bir sokak lambasının yanmadığını belirten tweet atıyor. Dokuz dakika sonra belediye başkanı arızanın en geç yarın giderileceğini söylüyor. #JunGetsMoving hashtagi sorunun çözüleceğine dair “kamusal söz” anlamına geliyor. Elektrikçiye ayrıca bildirmeye bile gerek kalmıyor. Çünkü elektrikçi de Twitter’ı takip ettiği için şikayeti programına alıyor ve arıza ertesi gün gideriliyor. Elbette teşekkür de aynı hashtag ile yine Twitter üzerinden!

Tüm dünyada yurttaşların en büyük şikayeti olan bürokrasi, yetkililere ulaşamama, ulaşılsa da çözüm bulamama, gecikme gibi sorunlar da böylece ortadan kalkmış olmuş. Yukarıdaki işlem katılımcılarının her biri en az 140 karakterlik bir tek metin yazdı ve 24 saatten az bir sürede sorun çözülerek geribildirimi de yapıldı.

Polis de Twitter üzerinden çalışıyor

Bu sadece bir örnek. Jun’da tüm işler istisnasız böyle yürüyor. Üstelik kasabanın polisi de Twitter üzerinden çalışıyor. Polis aracının üzerinde de iletişim bilgisi olarak Twitter kullanıcı adı var.

Kamu yönetiminde sosyal medya dönemi

İletişim sosyal platform üzerinden gerçekleştiğinden her şey toplumdaki herkes tarafından anında görünüyor. Kamu yönetimi hiç bu kadar şeffaf ve hızlı olmamıştı. Üstelik de zamandan ve paradan da tasarruf sağlanmış oluyor.

Eğlence de var

Sosyal ağda elbette sadece şikayet ve istekler değil, sosyal medyanın olmazsa olmazı eğlenceli tweet’ler de dönüyor. Örneğin yaratıcı ve esprili tweet’leriyle herkesi güldüren kasabanın süpürme aracının operatörü çoktan kasabanın ‘fenomeni’ olmuş bile.

Twitter tek iletişim aracı

Twitter sadece kamu yönetimi ve hizmetleri için değil gündelik yaşamdaki tüm iletişim gereksinimleri için de vazgeçilmez bir platform olmuş. Tıbbi randevulardan, davet ve rezervasyonlara, okul etkinliklerinden kasaba takımının spor karşılaşmalarına kadar pek çok kişisel, sosyal ve kültürel etkinlikler için de aktif olarak kullanılıyor.

Jun Belediye Başkanı @JoseantonioJun un (beyaz daire) yerel yönetim için toplumsal iletişiminde Twitter kullanımını gösteren örnek görsel tablo. Tablonun sağında da ayrıntılar yer alıyor. (Büyütmek için sağ tıklayıp, yeni sekmede açınız)

Jun kasabasının elektrikçisi Elektrikçi Miguel Espigares’in (beyaz daire) işlerini yapmak için Twitter kullanımını gösteren örnek görsel tablo. Tablonun sağında da ayrıntılar yer alıyor. (Büyütmek için sağ tıklayıp, yeni sekmede açınız)