Google Arama Sayfası Dev Bir E-Ticaret Sitesine Dönüşüyor

Google arama sonuçlarının yanına “satın al” butonu koyuyor Google çok yakında arama sonuçlarının yanına “satın al” butonu koyarak, Amazon, ebay gibi e-ticaret sitelerine benzer ama kapsam ve güç olarak daha avantajlı bir yapıya d&ou...

Google Arama Sayfası Dev Bir E-Ticaret Sitesine Dönüşüyor (18 Mayıs 2015)

Google arama sonuçlarının yanına “satın al” butonu koyuyor

Google çok yakında arama sonuçlarının yanına “satın al” butonu koyarak, Amazon, ebay gibi e-ticaret sitelerine benzer ama kapsam ve güç olarak daha avantajlı bir yapıya dönüşecek.

Wall Street Journal’ın haberine göre, arama devi önümüzdeki birkaç hafta içinde “arama-satın alma” butonlarını tanıtacak. Test amacıyla Google mobil arama sonuçlarının yanında az sayıda “Google Mağaza’da” satın alma butonları görülmeye başlandı. Görüşlerine başvurulan Google sözcüleri ise bu konuda yorum yapmaktan kaçındılar.

Satın alma butonuna tıklayan kullanıcılar, süreci kişiselleştirmeye başlıyorlar ve Google Mağaza’ya yönlendiriliyorlar. Satın almayı tamamlamadan önce de kargo yöntemini seçiyorlar. Her ne kadar ürünler bağımsız perakendeciler tarafından satışa sunulacak olsa da online alışveriş Google üzerinden gerçekleştirilmiş olacak. Uygulamanın Adwords reklamlarıyla ilişkilendirileceği de tahmin ediliyor.

Uygulama tüketicilere daha kolay ve tutarlı yeni bir online alışveriş deneyimi yaşatacak. Potansiyel bir satın alma işlemi yapmak için gerekli tıklama sayısını azaltarak, arama sonuçlarında içinden doğrudan satın alma olanağı ortaya çıkacak.

Google.com böylece dünyanın bir numaralı en çok ticaret yapılan sitesi ve en çok kullanılan arama motoru olmaya devam edecek. Amazon, ebay gibi e-ticarette dünya devi olan şirketlerin bundan nasıl etkileneceği ise merak ediliyor.

Teknoloji devi, e-ticaret uygulaması olarak Google Shopping Express üzerinden son yıllarda ABD ile sınırlı kalan, Manhattan, Chicago, Boston gibi kentlerinde ödemeli aynı gün teslimat hizmeti vermeye başlamıştı.