Dünyada Bir İlk: Japon Balığına Beyin Ameliyatı Yapıldı

10 yaşında ve 80 gram ağırlığındaki Japon balığının başında bulunan tümör 45 dakika süren başarılı bir ameliyatla çıkarıldı Avustralya’nın Melbourne kentindeki Lort Smith Hayvan Hastanesi’nde geçen hafta dünyada ilk kez bir Japon balığına beyin ameliyatı yapıldı. ...

Dünyada Bir İlk: Japon Balığına Beyin Ameliyatı Yapıldı (16 Eylül 2014)

10 yaşında ve 80 gram ağırlığındaki Japon balığının başında bulunan tümör 45 dakika süren başarılı bir ameliyatla çıkarıldı

Avustralya’nın Melbourne kentindeki Lort Smith Hayvan Hastanesi’nde geçen hafta dünyada ilk kez bir Japon balığına beyin ameliyatı yapıldı.

“George” adlı Japon balığının başındaki tümörün büyümesini takip eden sahipleri, tümörün on yaşındaki balığın nefes almasını, yüzmesini ve görmesini zorlaştırması üzerine balığı muayeneye götürdü.

Veterinerlerin muayenesi sonucu, balığın ameliyat edilmesi ya da uyutularak öldürülmesi seçeneklerini sunulması üzerine, George’un sahipleri ameliyatı seçti.

45 dakika süren operasyon süresince George’a bir kova su içinde yüzerken genel anestezi verildi. Ameliyat sonrasında ise ağrı kesici ve antibiyotik verilen Geoge birkaç dakika sonra hiçbir şey olmamış gibi yeniden kovanın içinde yüzmeye başladı.

Egzotik ve vahşi hayvanlar uzmanı Doktor Tristan Rich, 200 dolara mal olan ameliyatta George’un başındaki tümörün başarıyla alındığını ve balığın iyileşme sürecinde olduğunu söyledi.

Hastanenin Facebook sayfasında yer alan habere göre, ameliyat çok başarılı geçti ve kısa sürede evine döndü. George’un başka bir sağlık sorunu geçirmediği sürece bir 20 yıl daha yaşayabileceği de belirtildi.