Dünyaca ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times artık Japonların

Geleneksel basılı bir gazete daha yeni medya ve dijital gazetecilik karşısında geri adım atmak zorunda kaldı Tüm dünyanın finans ve ekonomi haberlerini yakından takip ettiği İngiliz medya grubu Pearson’a ait Finacial Times gazetesinin 844 milyon strelin karşılığında (...

Dünyaca ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times artık Japonların (24 Temmuz 2015)

Geleneksel basılı bir gazete daha yeni medya ve dijital gazetecilik karşısında geri adım atmak zorunda kaldı

Tüm dünyanın finans ve ekonomi haberlerini yakından takip ettiği İngiliz medya grubu Pearson’a ait Finacial Times gazetesinin 844 milyon strelin karşılığında ( 1 milyar 312 milyon dolar) Japon dijital medya grubu Nikkei’ye satılması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Yaklaşık 11 saat süren görüşmede Alman Axel Springer şirketiyle Nikkei yetkilileri Pearson grubunun sahip olduğu Financial Times’ı satın almak için ter döktü ve gazete Japon şirketine satıldı. 1,6 milyar dolardan başlayan pazarlık 1,3 milyar dolar ile sonlandı.

Toplantı sonrasında konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Pearson’ın Üst Yöneticisi John Fallon, “Pearson yaklaşık 60 yıldır Financial Times’ın sahibi olmaktan gurur duyuyor. Fakat medyada mobil ve sosyal büyümenin patlamasıyla bir dönüm noktasına geldik. Bu yeni ortamda FT’nin gazetecilikteki ve ticaretindeki başarısını devam ettirmesinin en iyi yolunu dijital habercilik yapan küresel bir şirketin parçası olmaktan geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yayın hayatına 1888’den beri devam eden Financial Times aynı zamanda The Economist’in yüzde 50 hissesinin sahibi.

Dijital’e direnemeyip havlu atmak zorunda kaldı

1888'de kurulan Financial Times, 1957'den beri Pearson'ın elindeydi. Eski Pearson CEO'su Dame Marjorie Scardino, kendisi baştayken sorulan Financial Times'ın satışı sorularını "Bedenimi çiğnemeden asla" diyerek noktalarken, 2013'ten bu yana görevi devralan John Fallon göreve geldikten sonra kısa bir süre içerisinde Financial Times'ın bir parçası olan Mergermarket gibi yayınları satmıştı.

Geleneksel medyanın dev isimleri, dijital yayıncılık karşısında sürekli kan kaybetmeye devam ediyor. Son olarak New York Times 2015 ilk çeyreğinde 14 milyon dolar zarar açıkladı.