Dünya İnternet Kullanımı Haritası

Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü, ülkelerin internet kullanım oranlarını gösteren bir dünya haritası yayınladı Araştırmacılar, 2013 yılından itibaren Dünya Bankası verilerini kullanarak, ülkelerin nüfuslarına göre internet kullan...

Dünya İnternet Kullanımı Haritası (24 Temmuz 2015)

Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü, ülkelerin internet kullanım oranlarını gösteren bir dünya haritası yayınladı

Araştırmacılar, 2013 yılından itibaren Dünya Bankası verilerini kullanarak, ülkelerin nüfuslarına göre internet kullanım oranlarını harita üzerinde görselleştirdiler. Böylece dünyanın ne kadarının çevrimiçi olduğu da ortaya çıktı.

Buna göre, Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya ülkelerinde halkın yüzde 80’inden fazlasının internet kullanmakta olduğu görülmekte.

İnternet erişiminde gelişmişlik uçurumu

Haritayı hazırlayanlardan Dr. Mark Graham, internet birçok kişi için günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olmasına karşın ne yazık ki henüz dünyadaki insanların sadece üçte birinin internet erişimi bulunduğunu belirtti.

Dünya nüfusu şu anda 7,2 milyar. Araştırmaya göre, internet ve mobil telefon erişimi olmayanların sayısı ise dünya genelinde 4,2 milyarı buluyor. Bunların yüzde 90'lık kısmı kalkınmakta olan ülkelerde yaşıyor.

2000 yılında dünya çapındaki internet kullanıcısı ise sadece 400 milyondu.

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayınız