Dünyaca Ünlü CEO’lar Buzlu Su Banyosu Yaptılar

Yaklaşık bir aydır sosyal medyada moda olan ‘ice bucket challenge’ çılgınlığı sonunda dünyaca ünlü CEO’ları da sardı. Mark Zuckerberg, Bill Gates, Tim Cook, Jeff Bezos, Dick Costolo, Satya Nadella gibi ünlü CEO’lar da buzlu su banyosu yapanlar arasında yer aldı. Facebook’...

Dünyaca Ünlü CEO’lar Buzlu Su Banyosu Yaptılar (17 Ağustos 2014)

Yaklaşık bir aydır sosyal medyada moda olan ‘ice bucket challenge’ çılgınlığı sonunda dünyaca ünlü CEO’ları da sardı. Mark Zuckerberg, Bill Gates, Tim Cook, Jeff Bezos, Dick Costolo, Satya Nadella gibi ünlü CEO’lar da buzlu su banyosu yapanlar arasında yer aldı.

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in öncülük ettiği, Amerika’da faaliyet gösteren ve ALS hastalığının tedavisi için gündeme gelen ilginç bağış kampanyasına pek çok ünlü CEO da katıldı.

Dünyanın en güçlü teknoloji şirketlerinden Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Amerika’da faaliyet gösteren ve ALS hastalığının tedavisi için başlatılan ilginç bağış kampanyasına katılım göstermiş, tüm dünyanın gözünü üzerinde toplamıştı.

Başlangıç noktası New Jersey valisi Chris Christie’nin ağzından çıkan sözlerden gelen bağış kampanyasının sloganı da bir hayli ilginç:  “Ya başından aşağı bir kova buzlu su dökersin yada hem bunu yapıp hem de 100 dolar bağışta bulunursun”

Kampanyanın ilk katılımcısı Zuckerberg’den hemen sonra yine dünyaca ünlü teknoloji devlerinden Microsoft’un kurucusu Bill Gates de akıma katılan patronlar arasına girdi. Bill Gates’in de boy gösterdiği bu bağış kampanyasına ezeli rakibi olan Apple ve CEO’sunun girmesi kaçınılmaz olduğundan Tim Cook da kendini ıslatan CEO’lar arasında dijital tarihin ilginç olaylarındaki yerini almış oldu.
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in, başından aşağı bir kova su döküp Microsoft’un kurucusu Bill Gates’e meydan okumasına Gates’den yanıt gecikmedi. Gates’e 24 saat süre veren Zuckerberg, aralarında Gates’in de olduğu 3 kişiye ‘meydan okumuş’ ve kampanyaya katılmaya çağırmıştı.

Gates’in Cevabı ‘Demode’

Gates’in cevabı ise diğerlerinden biraz farklıydı. Zira Gates, videoda önce Zuckerberg’in kendisine meydan okuma videosunu izliyor. Ardından kova tasarımı geliştiriyor ve buzlu suyu başından aşağı hazırladığı düzenekten döküyor.

ALS hastalığına duyarlılığı artırmaya yönelik kampanyaya kendine has bir şekilde katılan Gates, kafasına su dökecek özel bir sistem tasarlayarak rakiplerinden sıyrıldı.

Ancak Gates’in bu tasarımı birçokları tarafından ‘demode’ bulundu.

Dünyanın en zengin kişilerinden Bill Gates de, 3 kişiyi 24 saat içinde kampanyaya katılmaya davet etti.

Kampanyaya destek veren her kişi aynı zamanda üç farklı kişiye de meydan okumak zorunda…

Meydan okunan kişilerin kendilerine meydan okuyan kişi gibi buz gibi bir kova suyu başlarından aşağı dökmeleri bekleniyor.

Kampanya kapsamında 29 Temmuz-14 Ağustos arasında 4 milyon dolar bağış toplandığı belirtiliyor. Bağış yapmak istemeyenler ise “buzlu kova”ya razı oluyor. Ancak her ikisini yapanların da olduğu belirtiliyor.

Apple Ve Twıtter’ın Ceo’su Da Katıldı

Apple CEO’su Tim Cook, Microsoft CEO Satya Nadella ve Twitter CEO’su Dick Costolo da, çalışanlarının döktüğü buzlu suyla kampanyaya katıldı.

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Nedir?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması sonucunda meydana geliyor. Bu hastalığa yakalanan kişilerde kasta zayıflık ve yutma zorluğu gibi semptomlar görülüyor.

Uzmanlara göre ALS’ye yakalanan hastalar, ortalama 3 ila 5 yıl yaşayabiliyor. Hastalık, zihinsel fonksiyonlara zarar vermiyor.

İşte CEO’ların buzlu su banyolarının ilginç görüntüleri: