‘Bay Sızıntı’ Elçilikte Yaşamaktan Sıkıldı, Teslim Olacağını Açıkladı

İki yıldır Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan Wikileaks’in kurucusu, polise teslim olacağını açıkladı Dünya dengelerini sarsan çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait yazışma ve belgeleri kurduğu Wikileaks internet sitesi aracılığıyla kamuoy...

‘Bay Sızıntı’ Elçilikte Yaşamaktan Sıkıldı, Teslim Olacağını Açıkladı (18 Ağustos 2014)

İki yıldır Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan Wikileaks’in kurucusu, polise teslim olacağını açıkladı

Dünya dengelerini sarsan çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait yazışma ve belgeleri kurduğu Wikileaks internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna sızdıran ve tartışmalara neden olan Julian Assange, İngiltere’de polise teslim olacağını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, hakkındaki İsveç’e iade kararı ardından 2 yıldır Londra’da kaldığı Ekvator Büyükelçiliği’nden yakın zamanda ayrılacağını söyleyen Assange, daha fazla bilgi vermedi.

Assange sadece, Londra’da bulunan elçilikte kaldığı ve ‘ev hapsi’ olarak nitelendirilebilecek süre boyunca sağlığının da olumsuz etkilendiğini belirtmekle yetindi.

Assange’in bu kararı almasında, önemli bir sağlık sorunu yaşıyor olabileceği ve tedavi gereksiniminin etkili olabileceği belirtiliyor.

İngiltere’de, İsveç’te iki kadına tecavüzle suçlanan 42 yaşındaki Assange’ın bu ülkeye iadesine karar verilmişti. İsveç’e iade edilmesi halinde, ABD’ye gönderilmekten korktuğu için, 19 Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmış ve bu ülkeye siyasi iltica talebi kabul edilmişti.

Tutuklama kararının kaldırılması talebiyle İsveç mahkemesine Haziran ayında dilekçe veren Assange’ın avukatları, taleplerinin reddedilmesi üzerine kararı temyize götüreceklerini açıklamışlardı.

Assange, Haziran ayında Reddit’e verdiği bir mülakatta da, Edward Snowden’in Rusya’ya sığınmasını kendisinin koordine ettiğini iddia etmiş ve Wikileaks çalışanı Sarah Harrison’un onun Hong Kong’dan ayrılırken güvende olmasını sağladığını ve Moskova Havaalanı’nda geçirdiği 40 günde de yanında olduğunu söylemişti.

Julian Assange, geçen yıl ‘Wikileaks Partisi’ kurduğunu ve Avustralya’daki senato seçimlerine katılacağını açıklamış ancak bundan da bir sonuç çıkmamıştı.