Dünya Ülkelerindeki Depresyon Oranlarını Gösteren Çarpıcı Harita

Avustralya Üniversitesi’nin araştırma sonuçlarına göre, dünyada en çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşayan insanlar depresyondalar. Ülkelerinde klinik depresyon tanısı almış hasta verilerine göre düzenlenen araştırma, halk sağlığı açısından çarpıcı sonuçlar...

Dünya Ülkelerindeki Depresyon Oranlarını Gösteren Çarpıcı Harita (27 Kasım 2013)

Avustralya Üniversitesi’nin araştırma sonuçlarına göre, dünyada en çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşayan insanlar depresyondalar.

Ülkelerinde klinik depresyon tanısı almış hasta verilerine göre düzenlenen araştırma, halk sağlığı açısından çarpıcı sonuçları ortaya koyuyor.

Araştırmada bir de yanılsama var. Ruh sağlığı tedavisi konusunda kolay erişimi olan ülkelerin verileri ön plana çıkıyor. Örneğin Irak’taki olağan dışı düşük oran da bununla yorumlanabilir. Diğer yandan düşük gelir grubundaki yoksul ülkelerde bu konuda veri bile söz konusu değildir.

Araştırma sonucuna göre, en bunalımlı ülke her beş kişiden birinin depresyonda olduğu Afganistan, en mutlu mesut ülke insanları ise yüzde 2,5 ile Japonlar.

Araştırmacılar, özellikle Kuzey Afrika ülkelerinde yaşayan insanların depresyondan daha çok HIV aids virüsü ile savaştıklarını da belirttiler.

Toplumbilimciler de, işsizlik, düşük gelir ve yüksek gelir eşitsizliğinin depresyona yol açtığı konusunda katkıda bulundular.

Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise, dünyanın depresyonunun son 13 yılda üçte bir oranında arttığı.

* Haritayı büyütmek için üzerine tıklayınız