Asgari Ücretliyi Bile Ev Sahibi Yapacak Çözüm: Mikro Daire, Modüler Apartman

Kamil Eryazar Ev sahibi olmayan ve ücretli çalışan kişilerin aylık en büyük giderlerini ev kirası oluşturuyor. Hele bir de büyük kentlerde yaşıyorlarsa rakamlar daha da yükseliyor. Bu yüzden herkes başını sokabileceği bir konuta sahip olmak istiyor. Ancak bu istek ne yazık ki ha...

Asgari Ücretliyi Bile Ev Sahibi Yapacak Çözüm: Mikro Daire, Modüler Apartman (27 Kasım 2013)

Kamil Eryazar

Ev sahibi olmayan ve ücretli çalışan kişilerin aylık en büyük giderlerini ev kirası oluşturuyor. Hele bir de büyük kentlerde yaşıyorlarsa rakamlar daha da yükseliyor. Bu yüzden herkes başını sokabileceği bir konuta sahip olmak istiyor. Ancak bu istek ne yazık ki hayalin ötesine geçemiyor. ABD’nin San Francisco kentinde geliştirilen ekonomik bir proje ile bu işe çözüm bulunmaya çalışıldı.

Son yıllarda yaşanılan küresel ekonomik kriz nedeniyle geçim koşulları her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu zorlu yaşam koşullarında en büyük gideri de ev kirası oluşturuyor. Ev sahibi olmak ise ücretli çalışan sabit gelirli kişiler için hayalin ötesine geçemiyor. Ay sonunun zor getirildiği, kıt kanaat geçinilebilen koşullarda ne para biriktirmek ne de kredi taksiti ödeyebilmek mümkün olabiliyor.

Japonya, Çin, Hong Kong gibi uzak doğu ülkelerinde yaygın olan ancak batıda pek de alışık olunmayan küçük dairelerde yaşam biçimi artık tüm ülkelerde alternatif çözüm olarak düşünülmeye hatta uygulanmaya başlandı. Temel konut ihtiyacını karşılayabilmek üzere projeler geliştiriliyor.

Alternatif bir yaşam biçimi olarak yaygınlaşmaya başlayan ‘sadelik’ felsefesine koşut, maliyet girdileri ve yaşam giderleri de azaltılmaya çalışılıyor.

Çare Mikro Daireler!

ABD’nin San Francisco kentinde, kişileri ekonomik olarak ev sahibi yapabilmek amacıyla bir proje geliştirildi. İnşaat yapımcısı bir firma ve mimarları tarafından geliştirilen proje aslında basit bir prefabrik fikrine dayanıyor.

Önceden fabrikasyon olarak hazırlanan konteynır biçimindeki daireler lego gibi üst üste konularak monte edilip sabitleniyor. Böylelikle bittiğinde ortaya 4 katlı bir apartman çıkıyor.

Doğal olarak kullanılan malzeme de az olduğu için bu modüler mini dairelerin fiyatları geleneksel yöntemlerle yapılan diğer dairelere göre oldukça ucuz. Yapım süreleri de elbette diğerlerine çok hızlı ve pratik.

Tasarım ve malzeme kullanımındaki slogan ise ‘çok yoğun, çok doğal, çok verimli’ sürdürülebilir bir yaşam ve kentsel gelişim.

İç mimari tasarımında ise ‘minimalist dekorasyon’ kavramından yararlanılarak özenli bir yerleştirme yapılıyor.

Bu modüler daireler, kolay sahip olma avantajının yanı sıra ekonomik yaşam olanağı da sunuyor. Çünkü enerji tüketimi çok düşük düzeyde. Dolayısıyla size tasarruf edeceğiniz paralarınızı sağlık, tatil, sanat gibi diğer yaşamsal ve kültürel gereksinmelerinize ayırabilme olanağı sunuyor.

Tek dezavantajı ise küçük olması ama zaten adı üzerinde ‘mikro daire’! Kalabalık aileler için uygun olmayan bu proje, özellikle yalnız ya da çift yaşayan kişileri kira derdinden kurtarabilir.