Sosyal Medya ve İnternet Sektörünü Sarsan Ölüm

İnternet girişimleri üzerine çalışan ve bir yazılım şirketinde yönetici olan Mehmet Pişkin “intihar notu” adıyla çektiği videoyu sosyal medyada yayınladıktan sonra Nişantaşı’ndaki evinde yaşamına son verdi ODTÜ Makina mezunu 35 yaşındaki Mehmet Pişkin, bu sabaha karş...

Sosyal Medya ve İnternet Sektörünü Sarsan Ölüm (16 Ekim 2014)

İnternet girişimleri üzerine çalışan ve bir yazılım şirketinde yönetici olan Mehmet Pişkin “intihar notu” adıyla çektiği videoyu sosyal medyada yayınladıktan sonra Nişantaşı’ndaki evinde yaşamına son verdi

ODTÜ Makina mezunu 35 yaşındaki Mehmet Pişkin, bu sabaha karşı video paylaşım sitesi Vimeo’da yayınladığı “Mehmet Pişkin’in intihar notu” başlıklı 14 dakikalık bir videoyu Facebook sayfasında paylaştıktan sonra hayatına son verdi.

İntihar nedenini ve duygularını anlatan ve bir parçayla son bulan video kısa zamanda sosyal medyada yayıldı ve tartışma yarattı.

Videonun viral mi yoksa gerçek mi olduğu kafalarda soru işareti bırakırken Radikal muhabiri İsmail Saymaz, “Mehmet Pişkin’in Nişantaşı’nda saat 9:00 sularında evinde kendini astığı” yönündeki tweeti tartışmalara son noktayı koydu.

İnternet girişimleri üzerine çalışan ve bir yazılım şirketinde yönetici olan Pişkin, genç yaşına rağmen çok başarılıydı ve çevresinde çok sevilen bir isimdi.

Pişkin’in intihar notunu yayınlamasından 15 dakika sonra arkadaşları Pişkin’in evine gitti.

Ancak Pişkin o sırada kendini asmış ve hayatını kaybetmişti.

Çevresinde son derece neşeli, entelektüel, hareketli ve girişimci bir insan olarak tanınan Pişkin, videosunda gömülmek istemediğini ve bedeninin kadavra olarak kullanılmasını istediğini belirtiyor.

Pişkin, Ella Fitzgerald’dan Every Time We Say Goodbye çalarak sonlandırdığı videoyu şu cümlelerle yayınladı:

“Merhabalar, bu sabah hayatıma son veriyorum. İntihar notu olarak dandik bir video bırakıyorum. Hayatıma güzellik ve ilham katan herkese teşekkür ederim. İyi bakın kendinize.

Hi, i’m ending my life this morning. I recorded this lousy video as a suicide note. Thanks to all who brought joy and inspiration to my life. Take care.

So long, and thanks for all the fish. Mehmet”

Tartışmalar

Mehmet Pişkin’in ölüm haberi özellikle dijital medya sektöründe büyük üzüntü yaratırken sosyal medyada da yeni bir tartışmayı başlattı. Pişkin’in ‘veda videosu’ndaki mesajları üzerine yorumlar yapılırken, bazı sosyal medya kullanıcıları da bu üzücü olayın gençler için kötü bir örnek olabileceğini öne sürerek videonun kaldırılması önerisinde bulundular.

Mehmet Pişkin’in Twitter Sayfası

Mehmet Pişkin’in Facebook Sayfası

Vimeo’ya yüklediği “intihar notu” videosunu Facebook’ta paylaştı

Twitter’daki yorumlar

Facebook’taki yorumlar