Yeni Medyada Yeni Bir Adım Daha: Associated Press (AP) 120 Yıllık Tüm Arşivini YouTube’a Yükleme Kararı Aldı

Dünyanın en eski, en saygın ve en yaygın ağa sahip uluslararası haber ajanslarından ABD merkezli Associated Press, British Movietone ile birlikte 120 yıllık ve toplamda 1 milyon dakikayı aşan arşivlerini YouTube'a yükleyecek. Associated Press, YouTube’a 120 yıllık ar...

Yeni Medyada Yeni Bir Adım Daha: Associated Press (AP) 120 Yıllık Tüm Arşivini YouTube’a Yükleme Kararı Aldı (24 Temmuz 2015)

Dünyanın en eski, en saygın ve en yaygın ağa sahip uluslararası haber ajanslarından ABD merkezli Associated Press, British Movietone ile birlikte 120 yıllık ve toplamda 1 milyon dakikayı aşan arşivlerini YouTube'a yükleyecek.

Associated Press, YouTube’a 120 yıllık arşivinde bulunan yaklaşık 550 bin adet video yüklemeye karar verdi. Arşiv görüntü sağlayan British Movietone ile ortak hareket edecek olan Associated Press, ta 1895 tarihine kadar geri giden haber amaçlı görüntülerini YouTube’a koyacak. Toplam 1 milyon dakikanın üzerinde görüntünün dijital ortama geçmesi bekleniyor.

Associated Press ve British Movietone’un bunu yapmaktaki asıl amacı, belgesel yapımcılarının dikkatini çekmek. Pek çok belgesel yapımcısının kaynak aramaya YouTube’dan başladığını fark eden AP, kendi yarattığı AP Archive kanalıyle birlikte bu yapımcıları yönlendirmek istiyor. Yani özetle, AP Archive’dan videoları izleyip, tam anlamıyla lisanslamak için Associated Press’e başvuracaklar. 

1895'ten itibaren haber niteliği taşıyan tüm görüntülerini YouTube'a yüklenmesi ise biraz uzun sürebilir. Tüm arşiv parça parça yüklenerek AP'nin YouTube hesabında toplamda 2 yıla yakın bir video zinciri bulunacak.

Şu anda yükleme işi devam ediyor ve 3 hafta önce ilk test videosu yüklendi. Ardından bir hafta önce Malezya uçuşu videosunun yüklenmesi ile başlayan arşivlerin YouTube'a yüklenme işlemi devam ediyor ve yaklaşık 1.7 Milyon video yüklenene kadar devam edecek. Dünya savaşlarından Berlin Duvarı'nın yıkılışına, 80 darbesine ait görüntülerden Kore savaşlarına varan çok geniş arşiv artık elimizin altında olacak şekilde ulaşılabilir durumda. "Türkiye'den neler var?" diye düşünüyorsanız eğer buradan Türkiye ile ilgili haber-belgesel videolarına göz atabilirsiniz.

AP'nin YouTube kanalına ise buradan ulaşabilirsiniz.