Facebook’ta kaç kişi ekli olursa olsun gerçek arkadaş sayısı 4’ü geçmiyor!

Bu araştırmayı okuduktan sonra “acaba hangi 4 kişi?” diye düşünebilirsiniz! Bir sosyal medya çılgınlığı ya da bağımlılığıdır gidiyor. Günün en az bir saati burada geçiyor. ‘Kim ne yapmış, nereye gitmiş, ne yemiş içmiş? ...

Facebook’ta kaç kişi ekli olursa olsun gerçek arkadaş sayısı 4’ü geçmiyor! (27 Ocak 2016)

Bu araştırmayı okuduktan sonra “acaba hangi 4 kişi?” diye düşünebilirsiniz!

Bir sosyal medya çılgınlığı ya da bağımlılığıdır gidiyor. Günün en az bir saati burada geçiyor. ‘Kim ne yapmış, nereye gitmiş, ne yemiş içmiş? Aman ben de geri kalmayayım!’ Bir sürü de arkadaş ekli! Ancak adı her ne kadar ‘arkadaş’ da olsa gerçek anlamda değil elbette, sadece bir sözcük yanılsaması. Çoğu ile yüz yüze ya hiç görüşülmemiş ya da çok az görüşülmüş ve gerçek yaşamda sık iletişimde olunmayan kişiler.

Hiç böyle düşündüğünüz oluyor mu? Facebook'taki gerçek arkadaşlarınızın aslında çok az olduğunun farkında mısınız?

Başkalarına çok sayıda arkadaşımız olduğunu göstermeyi nedense çoğumuz seviyoruz. Ancak hafta sonu geldiğinde birlikte bir yerlere gidecek hiç kimseyi bulamayabiliyoruz. Facebook sayesinde tüm dünyaya yalan söylememiz, sanırız sosyal ağı da memnun ediyor.

Peki ihtiyaç duyduğunuzda, Facebook arkadaşlarınızın kaç tanesi yardımınıza koşardı?

Oxford Üniversitesi'nden Prof. Robin Dunbar, bu sorunun yanıtını bulabileceğini düşünerek bir araştırma yaptı ve sosyal ağların sunduğu iletişim avantajları konusunda "kavramsal kısıtlamalar" bulunduğu sonucuna vardı. The Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan raştırmaya göre Facebook'ta ister 100 arkadaşınız olsun, ister 5.000, listenizdeki arkadaşlarınızla olan gerçek ilişkiniz aslında oldukça zayıf.

İngiltere’de yapılan 18-65 yaş aralığındaki araştırmalarını inceleyen Dunbar, toplam 3.375 kullanıcıyı mercek altına aldı. Bu kişilerin ortalama arkadaş sayısı, 150 idi. Kişilere kaç arkadaşlarının "gerçek" olduğu sorulduğunda Dunbar'ın elde ettiği ortalama sayı, 27,6 oldu. Ancak üyelere duygusal ya da sosyal bir sorun anında kaç Facebook arkadaşına güvenebileceği sorulduğunda işler biraz değişti ve ortalama sayı, 4’e (yazıyla dört) tam olarak da 4.1'e düştü.

Çok fazla Facebook arkadaşı olanların çok aktif ve sevgi dolu bir sosyal hayatı olduğunu mu düşüyorsunuz? Yanılıyorsunuz çünkü araştırma, arkadaş sayısı arttıkça yakın arkadaşların sayısının artmadığını, sadece tanınan insanların arttığını gösteriyor.

Beynimizin ve kalbimizin arkadaşlık konusunda bir sınırı olduğu, duygularımızı sadece birkaç kişiyle paylaşabildiğimiz, bu araştırmayla bir bakıma bir kez daha kanıtlanmış oldu. Araştırmaya göre sosyal ağlar, yüz yüze görüşmenin olmadığı ilişkileri daha uzun süre ayakta tutmaya yardımcı olsa da, gerçek hayatta görüşmenin yerini tam tutmuyor ve bunun için tek başına yeterli olmayabilir.