Dünya Bu Haberi Konuşuyor: 17 Yıllık Google’un Adı ve Patronu Değişti

Güle güle Google, hoş geldin Alphabet Alphabet adında bir çatı holding kurularak, Google dahil ilgili tüm şirket, ürün ve markalar buna bağlandı. Bununla da kalmadı, Google’nun kurucu CEO’su Larry Page de patronluğu Sundar Pichai’ye devretti....

Dünya Bu Haberi Konuşuyor: 17 Yıllık Google’un Adı ve Patronu Değişti (11 Ağustos 2015)

Güle güle Google, hoş geldin Alphabet

Alphabet adında bir çatı holding kurularak, Google dahil ilgili tüm şirket, ürün ve markalar buna bağlandı. Bununla da kalmadı, Google’nun kurucu CEO’su Larry Page de patronluğu Sundar Pichai’ye devretti.

Arama motoru ve dijital teknoloji devi Google, kuruluşundan 17 yıl sonra radikal ve sürpriz bir kararla aldığı köklü değişiklikleri kapsayan yeniden yapılanma projesini duyurdu.

Google, bugün herkesi şaşırtan bir haber ile şirketin adını Alphabet olarak değiştirdiğini duyurdu. Google ise artık yeni şirketin sadece bir alt şirketi ve yeni CEO’su 13 Mart 2013’te Chrome’a ek olarak Android’den sorumlu olan, 24 Ekim 2014’te ise Google’ın arama, reklamlar, haritalar gibi yazılımsal neredeyse tüm Google ürünlerinden sorumluluğu Larry Page’den alan Sundar Pichai oldu. Sundar Pichai, Google’ın CEO’su olurken, Larry Page ise Alphabet’in CEO’su olarak görevine devam edecek.

Alphabet, arama motoru olarak yola çıkan Google’ın teknoloji alanı ve diğer yan iş kollarıyla büyüyen devasa yapısını kapsayan yeni bir üst marka olarak konumlandırılıyor.

Larry Page’in borsalar kapandıktan sonra sürpriz blog gönderisiyle açığa çıkan duruma göre, Alphabet en büyüğü Google olan tüm şirket, ürün ve markaları bünyesinde toplayacak. Alphabet’in ilginç yanlarından birisi ise alan adı: alphabet.com yerine daha jenerik bir seçim yapılmış: “abc.xyz“.

Google’ın bütün hisselerinin otomatik olarak Alphabet hisselerine dönüşeceği ve hisse isimlerinin ise aynı kalacağı belirtiliyor. Yeni yapının dünyanın en büyük ikinci holding şirketi olan ve dünyanın en zenginleri listesine giren Warren Buffet‘a ait olan Berkshire Hathaway yapısına benzeyeceği öngörülüyor. Berkshire Hathaway yönetiminde dünyanın en zengin kişisi Bill Gates de bulunuyor.

Larry Page, Alphabet ile şirketin uzun vadeli projeler üretebileceğini, Google’ın daha iyi Google olmaya odaklanabileceğini, daha büyük ölçekte kaynaklar kullanılabileceğini belirtiyor.

Android, bu dönüşüm ile Sundar Pichai yönetimindeki Google’ın altında üretilmeye devam edecek.