Dört Partinin Milletvekilleri ‘Kıyak’ Yasa Taslağında Uzlaştı!

AK Parti, CHP, MHP ve BDP anlaştı, milletvekillerine yeni haklar yolda. Yasa teklifi, 12 grup başkanvekilinin ortak imzasıyla Meclis’e sunuldu. Yasa teklifi, bir kez seçilen milletvekilinin, TBMM üyeliğinin tüm haklarından ölünceye kadar faydalanmasını öngörüyor. Teklif yasala...

Dört Partinin Milletvekilleri ‘Kıyak’ Yasa Taslağında Uzlaştı! (8 Mayıs 2013)

AK Parti, CHP, MHP ve BDP anlaştı, milletvekillerine yeni haklar yolda. Yasa teklifi, 12 grup başkanvekilinin ortak imzasıyla Meclis’e sunuldu.

Yasa teklifi, bir kez seçilen milletvekilinin, TBMM üyeliğinin tüm haklarından ölünceye kadar faydalanmasını öngörüyor.

Teklif yasalaştığında;

– Milletvekillerinin “temsil niteliği bulunan programları için yapmış oldukları giderler” TBMM bütçesinden karşılanacak.

– Vekil araçlarına, ambulans, itfaiye ve takipteki polis araçları gibi geçiş üstünlüğü tanınacak. Sadece görev sırasında kırmızı pasaport kullanan milletvekilleri ve aileleri, teklifle ömür boyu bu haktan yararlanabilecek.

– Ayrıca, vekiller halen uygulandığı gibi silah ruhsatı alabilecek. Bu ruhsatlarda süre kaydı aranmayacak. Belgeler için vergi ve harç da alınmayacak.

– 3 aylık peşin maaş uygulaması sürecek. Ancak ölüm, cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimler halinde önceden verilen üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmayacak.

CNN Türk