Donald Trump’ı kınayan Türk iş ortağı: “İlişkimizin hukuki boyutunu değerlendiriyoruz”

Doğan Grubu’nun franchising sistemi ile markasını kullandığı Trump Towers’ın Genel Müdürü Bülent Kural, ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump'ın açıklamalarını kınadıklarını belirterek, "Trump ma...

Donald Trump’ı kınayan Türk iş ortağı: “İlişkimizin hukuki boyutunu değerlendiriyoruz” (11 Aralık 2015)

Doğan Grubu’nun franchising sistemi ile markasını kullandığı Trump Towers’ın Genel Müdürü Bülent Kural, ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump'ın açıklamalarını kınadıklarını belirterek, "Trump markası ile olan ilişkimizin hukuki boyutunu değerlendiriyoruz" dedi.

İstanbul Mecidiyeköy’deki, 175 mağaza bulunan AVM ve rezidans konut kompleksi Trump Towers’ın Genel Müdürü Bülent Kural, ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump'ın "Müslümanların ABD'ye alınmaması" çağrısına ilişkin, "Müslümanlara karşı ayrımcılık niteliği taşıyan bu ifadeleri esefle karşılıyor ve kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Reuters’ın haberine göre, Trump Towers açıklamasında görüşlerine yer verilen Genel Müdür Kural, Donald Trump'ın son yaptığı bazı açıklamalarla tüm İslam dünyasını olduğu gibi halkının yüzde 99'u Müslüman olan Türk milletini de rencide edici ifadeler kullandığını vurguladı. Kural, açıklamasında şunları söyledi:

"Müslümanlara karşı ayrımcılık niteliği taşıyan bu ifadeleri esefle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu gibi beyanlar, bir barış ve hoşgörü dini olan İslamiyet'i hiç anlamamış veya küçük siyasi hesaplarla yüce dinimizi istismar yoluna gitmiş bir zihniyetin ürünü olmaktan öte başka bir değer taşıyamaz. Bu tepkimiz, Trump ailesine doğrudan doğruya zamanında iletilmiş bulunmaktadır. Trump markası ile olan ilişkimizin hukuki boyutunu değerlendiriyoruz."

Erdoğan’ın isteğiyle adı değiştirilmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan başbakanlığı döneminde, Mecidiyeköy’deki Trump Towers Mall’un açılışında “Daha önce bir alışveriş merkezinde dediğim gibi, yeni inşa edilen konut ve işyerlerinde Towers gibi mall gibi kelime ve kavramların tamamının Türkçe’de aslında güzel karşılıkları var” demişti. Erdoğan’ın bu önerisine uyulmuş ve Trump Towers Mall’un ismi bir yıl sonra Trump Alışveriş Merkezi olmuştu.

Avrupa’nın ilk Trump markalı projesi Trump Towers, İstanbul’un önemli bir parçası olan Trump Towers Mall’un ismi Trump Alışveriş Merkezi olarak değiştirilmiş ve ismiyle beraber logosu da yenilenmişti.

Trump’ın ırkçı söylemine tüm dünyadan tepki

ABD’de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından emlak kralı ve eski reality TV yıldızı Donald Trump’ın geçen hafta Kaliforniya’da Müslümanlar aleyhine söylediği sözler ve ABD’ne girişlerinin yasaklanması önerisi kısa sürede tüm dünyada büyük tepki toplamış, ABD Başkanı Barack Obama’dan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes’a kadar pek çok kişi Trump’ın sözlerini eleştirmişti.

Facebook’un genç kurucu CEO’su Mark Zuckerberg de Müslümanlara destek çıkmış ve “Facebook’ta her zaman hoş karşılanacaksınız” sözlerini kaydetmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise resmi Facebook hesabından Zuckerberg’in mesajını değerli bulduğunu belirtti.