Doğa Tasarımı Harikası Bir Köy

Hollanda’nın doğusunda doğa tasarımının en güzel örneklerinden olan yıldız biçimindeki Fort Bourtange köyü tam bir yeryüzü cenneti Türkiye’deki doğal güzelliklerimiz ve tarihi değerlerimizin her geçen gün yok oluşuna &...

Doğa Tasarımı Harikası Bir Köy (18 Kasım 2014)

Hollanda’nın doğusunda doğa tasarımının en güzel örneklerinden olan yıldız biçimindeki Fort Bourtange köyü tam bir yeryüzü cenneti

Türkiye’deki doğal güzelliklerimiz ve tarihi değerlerimizin her geçen gün yok oluşuna üzülerek tanık oluyoruz. Geniş bir coğrafyaya yayılmış köklü bir ulus olmamıza karşın ne yazık ki bu varlıklarımızı koruyamıyoruz. Eşi benzeri olmayan bu en değerli ulusal varlıklarımız, para hırsından kaynaklanan rantlar uğruna bilinçsizce yok ediliyor.

Sizi, doğal ve tarihi güzelliklerin nasıl yeniden düzenlenip korunarak dünyaya kazandırıldığına çok güzel bir örnek olan Hollanda’daki Bourtange köyüne götürüp gezdireceğiz.

Bourtange Köyü Hollanda’nın Gröningen şehrine bağlı Westerwolde’de bulunan tasarım harikası bir yerleşim yeri.

Bugün bu ilginç görünüme sahip köy aslında I. William’ın Seksen Yıl Savaşı (1568–1648) sürecinde Gröningen’den Almanya’ya giden tek yolu İspanyollardan geri almak için kurdurduğu müstahkem bir mevki istemesi üzerine kurulmuş.

1851’de normal bir köy statüsüne geçen Fort Bourtange 1960 yılına kadar etrafı bataklıklarla çevrili bir yerleşim yeri olarak kullanılmış.

1960 yılından sonra etrafındaki bataklıklardan dolayı yaşam koşulları gittikçe bozulunca, yeniden düzenlenmesine karar verilmiş.

2001 yılında da köy şu anki haline getirilip, komple bir açık hava müzesine dönüştürülmüş. Hollanda’nın önemli turistik merkezlerinden bir haline gelen köyde şu an 133 evde 530 kişi yaşıyor.