Deniz Çoban, Dünya Fair-Play Ödülü’ne Aday Gösterildi

Erdemli davranışıyla, profesyonel sorumluluk ve insani vicdanın simgesi haline gelen hakem Deniz Çoban, Dünya Fair-Play Ödülü’ne aday gösterildi Her insan hata yapabilir, önemli olan hatasını görmesi, kabul etmesi ve sorumluluğunun bilinciyle &o...

Deniz Çoban, Dünya Fair-Play Ödülü’ne Aday Gösterildi (3 Ekim 2015)

Erdemli davranışıyla, profesyonel sorumluluk ve insani vicdanın simgesi haline gelen hakem Deniz Çoban, Dünya Fair-Play Ödülü’ne aday gösterildi

Her insan hata yapabilir, önemli olan hatasını görmesi, kabul etmesi ve sorumluluğunun bilinciyle özeleştiride bulunmasıdır. Tüm dünyada vicdan ve sorumluluk sahibi profesyonel kişiler bu olgunluğu gösterirler.

Ancak ülkemizde ne yazık ki buna hiç alışık değiliz. Bedelleri çok ağır olan nice büyük yönetim hataları, eksiklikleri sonucu can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan kazalar sonrasında ilgili yöneticiler hiç de üzerlerine alınmazlar. İstifa etmeyi akıllarından bile geçirmezler.

İşte bu yüzden Deniz Çoban son yıllarda görmeye alışkın olmadığımız profesyonel sorumluluk ve insani vicdanın simgesi olmuştur.

Dünya Fair-Play Ödülü’ne Aday

Spor Toto Süper Lig'de yönettiği Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçından sonra verdiği kararlarda hata yaptığını açıklayan ve gözyaşlarıyla hakemliği bırakan Deniz Çoban, bu erdemli davranışı nedeniyle 2015 yılı Dünya Fair-Play ödülüne aday gösterildi.

Dünya Fair-Play Konseyi Üyesi ve Avrupa Fair-Play Konseyi 2. Başkanı Erdoğan Arıpınar, yaptığı açıklamada, Deniz Çoban'ın yaptığı hareketten etkilendiğini ve yaptığı incelemeler sonucunda Çoban'ı fair-play ödülüne aday gösterdiğini söyledi.

Arıpınar, konu hakkında bir haftalık araştırma yaptığını belirterek, "Deniz Çoban'ın yaptığı fair-play açısından çok önemli bir olay. Kendisini 2015 Dünya Fair-Play ödülüne aday gösterdim. 30 senedir bu işin içindeyim. Böyle bir olay görmedim. Böyle hareket eden bir hakem daha yok. Deniz Çoban maçtan sonra açık açık yaptığı hataları temiz kalplilikle söyledi. Türkiye'den fair-play ödülüne aday gösterme hakkım var ve hakkımı Deniz Çoban'dan yana kullandım" ifadelerini kullandı.

Bu ayın 6'sında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Dünya Fair-Play Konseyi ve Avrupa Fair-Play Konseyi'nin ortak bir kongre yapacağını anlatan Arıpınar, bu kongrede Deniz Çoban hakkında üyelere bilgi vereceğini kaydetti.

Arıpınar, 2015 yılı Dünya Fair-Play ödülünün aralık ya da 2016'nın ocak ayında açıklanacağını sözlerine ekledi.

Fair-Play Ödülü Nedir?

Türkçede “dürüst oyun” anlamına gelen "Fair-Play"  sporda kurallara uymaktan da öte belli bir davranış tarzını sergileyen bir terim. Rakibe saygı ve ona fizyolojik ve psikolojik açıdan zarar vermemeye özen göstermektir. Rakip, bir düşman olarak değil, oyunun bir parçası olarak görülür ve yoğun mücadelede bile rakibin onuruna saygı duyulur. Fair-Play, oyunda hileye ve şiddete başvurmamak anlamına da gelmektedir.

Fair-Play Ödülü (IFP) sporun içindeki örnek davranışları hem uluslararası hem de ulusal kuruluşlar tarafından ödüllendirilmekte ve bu sayede sporun içindeki tüm unsurların dikkatinin Fair-Play kavramının değerine çekilmesi hedeflenmektedir.

Dünya Fair-Play Konseyi (CIFP), tarafından her yıl bu konudaki örnek sporcular ödüllendirilmektedir.