Davos’a Farklı Bir Bakış

KAMİL ERYAZAR 140 ülkeden 2 bin 500’den fazla katılımcının yer alacağı Dünya Ekonomik Forumu 2015 bugün İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. Dört gün boyunca dünyanın kalbinin atacağı bu devasa organizasyonun perde arkasını aktarıyo...

Davos’a Farklı Bir Bakış (21 Ocak 2015)

KAMİL ERYAZAR

140 ülkeden 2 bin 500’den fazla katılımcının yer alacağı Dünya Ekonomik Forumu 2015 bugün İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. Dört gün boyunca dünyanın kalbinin atacağı bu devasa organizasyonun perde arkasını aktarıyoruz.

Lojistiğinden güvenliğine, konaklamasından yiyecek-içecek ikramlarına, toplantı salonlarının hazırlanmasından basın organizasyonlarına kadar tüm ilginç ayrıntılar video-haberimizde yer alıyor.

Bu yıl 45'incisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre'nin Davos kasabasında başladı. Zirve'ye cumartesi gününe kadar 2 bin 500 kişinin katılımcı olarak gelmesi bekleniyor. Bunlar arasında 140 ülkenin önde gelen politikacıları ve şirket yöneticileri de yer alıyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de katılımcılar arasında. Türkiye'yi temsilen Başbakan Ahmet Davutoğlu katılacak. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun ise ülkenin doğusunda yeniden artan şiddet olayları dolayısıyla akşam saatlerinde Davos'tan ayrılacağı öğrenildi.

6 YIL SONRA YENİDEN DAVOS

“Yeni Küresel Şartlar” başlığıyla yapılacak “Dünya Ekonomik Forumu”na Türkiye, 2009’dan bu yana ilk kez Başbakan düzeyinde katıldı.

Dünya Ekonomik Forumu'nda Davutoğlu’na Ali Babacan, Volkan Bozkır, Mehmet Şimşek ve Taner Yıldız eşlik ediyor.

Bu arada CNBC-e'nin sorularını yanıtlayan OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, Türkiye için 2015 büyüme beklentilerinin yüzde 3,5'e yakın olduğunu söyledi.

DEV ORGANİZASYONUN PERDE ARKASI

Dünyanın hiçbir yerinde bir kaç gün içinde bu kadar çok ünlü ekonomi yöneticisini, siyasetçi, bankacı ya da sivil toplum örgütleri yöneticilerini bir arada görmek mümkün değil!

Dört gün boyunca dünyanın kalbinin atacağı ve 140 ülkeden aralarında devlet başkanları ile şirket yöneticilerinin de bulunduğu 2 500’den fazla kişinin katıldığı devasa organizasyon nasıl gerçekleştiriliyor?

İsviçre'nin Davos kasabasında başlayan Dünya Ekonomik Forumu'nun 45'inci yıllık toplantıları için Paris'teki terör saldırıları sonrasında alınan sıkı güvenlik önlemleri dikkati çekiyor. 24 Ocak'ta sona erecek toplantılar için Paris'te düzenlenen terör saldırıları sonrasında alınan güvenlik önlemleri arttırıldı. İsviçreli yetkililer, Davos'ta 4 bin 500 askerin Dünya Ekonomik Forumu'nda görev almasına izin vermişti. Bu askerlerin 3 bininin güvenliği sağlamak için görevlendirildiği duyuruldu.

Polis helikopterleri sürekli Davos üzerinde uçarken, emniyet güçleri Davos'a giden yollardaki arama noktalarında sıkı kontroller yapıyor. Davos'a 50 kilometre kala başlayan kontroller her 20 kilometrede bir tekrarlanıyor. Toplantıların yapıldığı kasabadaki yüksek binaların çatılarına da gözetleme kameraları ve keskin nişancılar yerleştirildi.

Basın mensupları için akreditasyon noktasında sıkı denetimler yapılıyor. Davos'ta toplantı alanında yer alan otellere giriş için de ayrıca akreditasyon yapmak gerekiyor. Davos toplantılarına yoğun ilgi dolayısıyla kasabada ve çevresinde bulunan tüm otellerin dolu olduğu belirtiliyor.

1560 metre yükseklikte düzenlenen bu devasa organizasyon sırasında lojistiğin sağlanması da büyük zorluklar altında yapılıyor. Ne kadar kablo yerleştirildiğini, ne kadar uydu anteni yerleştirildiğini ya da güvenli internet bağlantısı kurulduğunu kimse bilmiyor ancak teknik mükemmel bir şekilde işliyor. Güvenlik önlemleri de…

Kontroller kongre merkezinden çok uzakta başlıyor. Sadece akreditasyonu olanlar bu kontrolleri aşıp Dünya Ekonomik Forumu'nu yakından takip edebiliyor. Daha sonra insanlar üzerlerindeki kalın giysileri çıkarıp güvenlik kontrolünden geçmek zorunda kalıyor. Ancak kontrollerde demokrasiye uyuluyor. Yatırım bankacıları da Uluslararası Af Örgütü Başkanı ya da bir Rus oligark da sırada bekliyor. Neredeyse tüm katılımcılar özel korumaları olmadan güvenlik bölgesine giriyor çünkü onların akreditasyonu olmuyor.

Lojistiğinden güvenliğine, konaklamasından yiyecek-içecek ikramlarına, toplantı salonlarından basın organizasyonlarına kadar tüm ilginç ayrıntılar Bloomberg tarafından hazırlanan haber-videolarda yer alıyor.

 

Çevreciler, Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu'na katılan liderlerin küresel ısınma tehlikesi konusunda dikkatini çekebilmek için tüm ülkeler adına birer kardan adam yaptılar.