2016’da sosyal medyadaki ‘haber’ yenilikleri

KAMİL ERYAZAR Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal ağlar ve teknoloji devi Apple bu yıla haber okuma alışkanlıklarını değiştirecek birtakım yeniliklerle giriyorlar 10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan, dünya ve ülke gün...

2016’da sosyal medyadaki ‘haber’ yenilikleri (9 Ocak 2016)

KAMİL ERYAZAR

Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal ağlar ve teknoloji devi Apple bu yıla haber okuma alışkanlıklarını değiştirecek birtakım yeniliklerle giriyorlar

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan, dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği sosyal ağlar 2016 yılında daha işlevsel haber sunumu için yeni uygulamaları devreye soktular.

Sosyal medyanın yaşamımıza girmesiyle birlikte 10 yılı aşkın bir süredir haber tüketme alışkanlığımız zaten köklü bir şekilde değişmişti. 2015 yılında ise Periscope ve Snapchat’in getirdiği yeniliklerle bu değişiklik farklı bir boyut kazandı.

Yeni trend canlı yayın

Bir kişinin hesabı üzerinden canlı yayın yapmasını ve izleyenlerin dünyanın her yerinden bu yayına yorumlarıyla katılmasını sağlayan Periscope’un Twitter tarafından satın alınmasıyla ulaştığı kişi sayısı milyonları yakaladı. 2014’te kurulan Periscope, geçen yıl Twitter tarafından yaklaşık 500 milyon dolara satın alındı. Böylelikle rakibi Meerkat’i hızlı bir şekilde sollayan Periscope, Apple tarafından “yılın uygulaması” seçildi. Periscope üzerinden maç ve konser yayını yapılması ise sosyal medyanın özünde de bir sorun teşkil eden telif hakları tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Snapchat Live Stories

Anlık fotoğraf ve video gönderim uygulaması olan Snapchat ise “Snapchat Live Stories” ile habere yurttaş gazeteciliği sosu katan bir başka platform oldu. Böylece dünyanın dört bir yanında ses getiren olaylar, Snapchat’e yüklenen birkaç saniyelik videolarla herkesin ulaşımına açıldı. Snapchat Live Stories geçen yaz 24 saat içinde 20 milyon kişiye ulaşmayı başardı.

Daha çok haber

Kullanıcı sayısını bir türlü artıramayan ve yatırımcısını tatmin edemeyen Twitter, Moments ile anlık haber aktarımında en çok takip edilen haberler üzerinden etki yaratmayı amaçlıyor. Facebook ise yeni uygulaması Notify ile en az 70 medya kuruluşunun haberlerini bildirimlerle 1,5 milyar kullanıcısına açmayı hedefliyor. iOS 9 güncellemesi ile gelen Apple News de aynı şekilde 70 medya kuruluşunun haberlerini kullanıcılarına ulaştırarak tek kaynak olmayı hedefliyor. Ancak bu görece köklü kurumların haber için özgün bir içerik sunmayı nasıl başaracağı henüz bilinmiyor.

Facebook Notify

Facebook’un yeni RSS uygulaması Notify, farklı haber kaynaklarının ‘son dakika’, ‘flaş haber’ bildirimlerini anlık olarak kullanıcıların ana ekranına ulaştırıyor. Uygulama kullanıcılara ilgi alanlarına göre haber kaynaklarını seçme ve son dakika haberleri için uyarı alma olanağı sunacak. CNN, Fox News, Vevo, New York Times, Washington Post, Mashable, The Verge, Hulu, The Weather Channel, Groupon ve daha birçok dünya genelinde takip edilen kaynakların içeriklerini anlık olarak bildiren uygulamada kullanıcılar kilit ekranlarına düşen bildirimleri basit kaydırma hareketleriyle görüntüleyebiliyor, paylaşabiliyor, sonradan görüntülemek üzere kaydedebiliyor.

Uygulamanın en etkileyici tarafı, alternatif olduğu Twitter, vd. kanallara kıyasla, sizi bir haber kaynağından gelen tüm haberleri almaya maruz bırakmaması. Notify için 70’den fazla yayıncıyla anlaşan Facebook, bu yayıncılardan hangi konularda bildirim alacağınız seçimini size bırakıyor. Kurgu, Twitter’ın yakın zamanda tanıttığı Moments‘in hazırlanış prensibinde olduğu gibi, kullanıcı odaklı olmasıyla ayrışıyor.

Twitter’a canlı yayın desteği geliyor

Twitter'ın bünyesinde bulunan online canlı yayın uygulaması Periscope'a Twitter entegrasyonu geliyor. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre, özellik sayesinde tweet'lerde fotoğraf ve video paylaşır gibi Periscope canlı yayını paylaşılabilecek. Söz konusu özellik sayesinde kullanıcılar Twitter hesapları üzerinden canlı yayın yapabilecek ve başka yayınları takip edebilecek. 

Twitter Moments

Bu özellik sayesinde kullanıcılar takip etmedikleri hesaplar dahi olsa en sıcak gelişmelerden anbean haberdar olacak, dünyada en çok neler konuşuluyorsa ekranında görecek.

Türkçe’ye ‘Anlar’ olarak çevrilen Twitter Moments, günün en önemli gelişmelerine ait tweet’leri Twitter ekibi ve büyük medya organizasyonları tarafından derlenen güncellemeler şeklinde sunuyor.

Twitter Moments, beklendiği gibi Twitter’a eklenen yıldırım ikonuna saklanan ayrı bir sekme. Bu ikona dokunduğunuzda gün içinde sürekli güncellenen bir “Anlar” listesi sizi karşılıyor. Hangi hesapları takip ettiğinizden bağımsız olarak sunulan liste, gündemin öne çıkan konularıyla ilgili, öne çıkan tweet’leri derliyor. Derlemeler “Eğlence”, “Spor” gibi konu başlıklarına yani kullanıcının ilgi alanına göre sınıflandırılmış. Bununla birlikte geçmiş günlere ait “Anlar” da bu sekmede görüntülenebiliyor.

Twitter Anlar’da derlenen bir konuya ait tweet’ler arasında yatay sürüklemeyle gezinirken, büyük resimler, otomatik başlayan videolar, Vine’lar ya da GIF’ler görmeniz mümkün. Kullanıcılar çift dokunuşla retweet ederek ya da favorilerine ekleyerek bu tweet’lerle etkileşime geçebiliyorlar. Bir An’ın sonunda kendi fikirlerinizi yazmanız ve takipçilerinize göndermeniz için “Paylaş” butonu bulunuyor.

Twitter Anlar’la ilgili güncellemeleri, zaman akışında olduğu gibi mavi bir noktayla belirtiyor. Bununla birlikte Anlar’ın daha kritik olduğu spor müsabakaları ya da ödül törenleri gibi etkinlikler için Twitter seçtiğiniz anı takip etmenize de izin veriyor. An’ı takip et seçeneğini tıkladığınızda Twitter, An’ın içindeki tweetler’i doğrudan zaman akışınıza getiriyor. Etkinlikler ve konuyla ilgili tweet’ler sona erdiğinde, sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan zaman akışınız normale dönüyor. Anlar ya da Project Lightning, Twitter kullanıcısı olsun ya da olmasın herkesin ilgilendiği bir konuda gelişmeleri, Twitter’ın zaman akışının dışında takip etmesini sağlayan bir özellik olmasıyla oldukça önemli bir yenilik. Hatta her gün yüz milyonlarca tweet’in atıldığı Twitter’ın gerçek değerini ortaya çıkarma potansiyeli en yüksek olan geliştirmelerden biri.

Apple News

Yeni uygulama olan News, iOS 9’un öne çıkan en büyük özelliklerinden biri. News uygulaması ile birlikte haberler ilgi alanınıza göre listelenecek. Bu sayede size uygun haberler daha hızlı ulaşabileceksiniz. News, yalnızca metin haberlerini değil, interaktif hikayeleri, fotoğraf galerini ve animasyonları da içerecek. Bu şekilde daha kapsamlı bir “haber” anlayışı ile tanışmış olacağız.

Vogue, Vanity Fair, GQ, Wired, New York Times, Fortune, Financial Times, Bloomberg Businessweek gibi popüler dergiler Apple News uygulaması ile içerik paylaşarak bu haberleri isteğinize göre önerecek.

News, bilgilerinizi gizli tutup bu okunan haberleri başka kişilerle paylaşmayacak. Bu sayede sizin düşünce özgürlüğünüz de korunmuş olacak.

YouTube Newswire

YouTube, geçen yıl Haziran ayında Storyful ortaklığı kapsamında, “günün en çok haber değeri taşıyan videoları”nı derleyen Newswire kanalını hizmete sunmuştu.

Sosyal haber ajansı olarak kabul gören Storyful, aslında 2011 yılında Tahrir meydanındaki protestolardan beri çalışıyordu. O günden bu yana yeni medya yayıncılığı ve yurttaş gazeteciliği için çalışan Storyful, YouTube ile yaptığı ortaklıkta YouTube Newswire kanalının ana içerik sağlayıcısı oldu. Sosyal medya haberciliğinin habercilikle yer değiştireceğini ve artık sosyal yayıncılığının önemini de vurgulayacak olan Newswire projesi, aynı zamanda güvenilir bir kaynak olmayı hedefliyor.

Newswire’ın amacı gerçekten doğru: Görgü tanığı olan haberleri tarafsızca yayınlamak. Bu bağlamda değişen medyanın da en büyük göstergesi ve Newswire’ın kozu da bu sadakat olacak. Özellikle YouTube Newswire’ın görsellerinde kullanılan, bazı protesto gösterilerinden fotoğraflar ve doğal afet gibi olayların ön plana çıkarılması da, YouTube Newswire’ın gerçekleri olduğu gibi yansıtma misyonunun bir göstergesi ve cesareti olarak kabul edebiliriz. Böylece sosyal haberciliğin öneminin artmasında büyük rol oynayacak bir proje olacağı tahmin edilebilir.

Storyful editörleri tarafından onaylanan ve kuratörlerin yöneteceği YouTube Newswire kanalını için bir Twitter hesabı da açıldı. Bu da yeni nesil haberciliğin sosyal medyayı önemsediğini gösteriyor. Bakalım YouTube Newswire kanalı, bu bağlamda bir öncü olabilecek mi? YouTube Newswire’ın yayınladığı ve Storyful’un tanıtıldığı videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Günün en önemli videolarına Twitter paylaşımı ve günlük haber bülteni eşlik edecek.

Sosyal haber ajansı Storyful, çekimleri doğrulamak için uğraşacak ve önemsiz düzeyde paylaşılan içerikleri eleyecek.

YouTube aynı zamanda görgü tanığı niteliğinde videoların nasıl doğrulanacağını anlatan bir araç konumunda olan The First Draft Coalition’u sunacak.

Ayrıca insan hakları sorunlarına dikkat çekecek projelere imza atacak The Witness Media Lab kurulacak.