‘Çılgın Bir Türk’ü Kaybettik

Yüksek satış rakamlarına ulaşan Şu Çılgın Türkler dahil bir çok kitaba imza atan tiyatro sanatçısı, yazar, bürokrat ve avukat Turgut Özakman, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede kalp durması sonucu 83 yaşında yaşama veda etti. Türkiye Büyük Usta Tuncel Kurtiz’in ac...

‘Çılgın Bir Türk’ü Kaybettik (28 Eylül 2013)

Yüksek satış rakamlarına ulaşan Şu Çılgın Türkler dahil bir çok kitaba imza atan tiyatro sanatçısı, yazar, bürokrat ve avukat Turgut Özakman, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede kalp durması sonucu 83 yaşında yaşama veda etti.

Türkiye Büyük Usta Tuncel Kurtiz’in acısını yaşarken, bugün başka bir acı haber de Ankara’dan geldi. Diriliş, Cumhuriyet, Şu Çılgın Türkler gibi kitapları ile genç kuşaklara tarihi sevdiren ve herkese yeniden okutan Turgut Özakman da yaşama veda etmişti. Koca bir çınar daha devrilmişti.

1930 yılında doğan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapan Özakman daha sonra Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde eğitim aldı.

TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 – 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı.

1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve dramatik yazarlık dersleri verdi.

Özakman yaşamı boyunca birçok roman, araştırma kitabı, tiyatro oyunu ve senaryoya imza attı.

Özakman’ın Kurtuluş Savaşı’nı edebi bir dille anlattığı kitabı Şu Çılgın Türkler‘in Cumhuriyet tarihi boyunca en fazla satılan kitaplardan olduğu belirtiliyor.