100 yaşına giren Prof. İnalcık: “Eşim sayesinde tanınmış bir akademisyen olabildim”

‘Tarihçilerin kutbu’ olarak da anılan dünyaca ünlü tarihçimiz ve yaşayan efsane Prof. Dr. Halil İnalcık 100 yaşına girdi İnalcık, 7 Eylül 1916'da Kadıköy'de doğdu. Aslen Kırım Tatarı olan İnalcık, İngilizce ve Türk&ccedi...

100 yaşına giren Prof. İnalcık: “Eşim sayesinde tanınmış bir akademisyen olabildim” (7 Eylül 2015)

‘Tarihçilerin kutbu’ olarak da anılan dünyaca ünlü tarihçimiz ve yaşayan efsane Prof. Dr. Halil İnalcık 100 yaşına girdi

İnalcık, 7 Eylül 1916'da Kadıköy'de doğdu. Aslen Kırım Tatarı olan İnalcık, İngilizce ve Türkçe çok sayıda esere imza attı.

Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmişti.

Bilkent Üniversitesinde akademik çalışmalara devam eden Halil İnalcık’ın, Yaşamı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan 2005 yılında yayımlanmıştı.

Timaş Yayınları da tarihçinin 100. yaşı için özel bir eser hazırladı. İki ciltlik ‘Tarihe Düşülen Notlar' kitabı İnalcık'ın konuşmaları ve röportajlarından oluşuyor. Bugünden itibaren satışa çıkan eserin birinci cildinde, Halil İnalcık'ın muhtelif yer ve zamanlarda yaptığı konuşmalar yer alırken; ikinci cildinde usta tarihçiyle 1947'den 2015'e kadar yapılmış röportajlar var.

İnalcık, katıldığı bir televizyon programında daha yayınlanacak 6-7 kitabı olduğunu da belirtti.

 

 

‘Eşim sayesinde tanınmış bir akademisyen olabildim’

Halil İnalcık'ın yaşamından söz ederken, 1945 yılında hayatını birleştirdiği sevgili eşleri Şevkiye Işıl Hanım'dan söz etmeden olmaz. İnalcık, “Eşim beni her zaman destekledi, cesaretlendirdi. Bu sayede dünyaca tanınmış bir akademisyen olabildim. Oysa herkes bu kadar şanslı değildi.” diyor. 44 yıllık yol arkadaşlığı 1989 yılında Şevkiye Hanım'ın hayatını kaybetmesiyle kesintiye uğruyor. Hayattaki en büyük pişmanlığı olarak da bütün bu çalışmaların arasında eşine az zaman ayırmasını gösteriyor.

1923 yılında Kastamonu’da doğan ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Şark Dilleri Bölümü (1945) mezunu olan Şevkiye Işıl İnalcık edebiyat araştırmacısıydı. DTCF’de akademik çalışmalarını sürdürdü.