CHP Yavaş Yavaş…!

Kamil Eryazar Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için Mansur Yavaş’la anlaştığı bildiriliyor. Muharrem İnce, Aylin Nazlıaka gibi adayların karşısında, Kılıçdaroğlu’nun 2009 yerel seçimlerinde MHP’den aday olmuş bir kişiyi te...

CHP Yavaş Yavaş…! (16 Aralık 2013)

Kamil Eryazar

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için Mansur Yavaş’la anlaştığı bildiriliyor. Muharrem İnce, Aylin Nazlıaka gibi adayların karşısında, Kılıçdaroğlu’nun 2009 yerel seçimlerinde MHP’den aday olmuş bir kişiyi tercih edecek olması, CHP’li seçmenlerde şaşkınlık yarattı.

CHP bir süredir mevcut belediye Başkanı Melih Gökçek’e karşı sağ kökenli bir aday arayışına girdiği söyleniyordu. Üstelik bunu söyleyenler arasında Melih Gökçek de vardı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin adı ön plana çıkarken, Beypazarı’nın eski belediye Başkanı MHP ’li Mahsur Yavaş’a da teklif götürülmüştü. Yavaş, 2009’daki yerel seçimlerinde MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş ancak yüzde 27 oy almasına karşın seçimi kazanamamıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun danışmanı Şükrü Karaca, Twitter mesajı ile Yavaş’ın aday gösterileceğini duyurdu. Karaca, “Değerli dostum güzel halk adamı Mansur Yavaş Ankara’ya hayırlı olsun” dedi.

Öte yandan Mansur Yavaş’ın bugün Beypazarı’nda düzenlediği 40 kişilik bir toplantıda CHP ile anlaşmaya vardığı açıkladığı da söyleniyor.

Yavaş’ın aday adaylığının bu hafta içinde açıklanması, adaylığının da PM toplantısından sonra resmen kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Gelen tepkiler üzerine tweetini sildi

Şükrü Karaca, daha sonra Mansur Yavaş’ın adaylığına ilişkin yazdığı mesajını Twitter’dan sildi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de, Twitter’dan Şükrü Karaca’ya ve parti yönetimine tepki gösterdi. Adı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında geçen İnce, şunları yazdı:

“Adaylık önemli değil partimi düşürdükleri duruma üzülüyorum. Partinin adayını danışman twitter’dan açıklıyor! şu anda o tweet yok! Eski partisini CHP’lileşmekle suçlayan bir kişi CHP’den aday olup olmamayı düşünecekmiş! Kendisine ısrarlı teklifler varmış! Israrlı teklifler olduğunu yazdığı tweet de yok meydanda! Partimize de, Cumhuriyet’in başkenti Ankara’ya da yazık oluyor.  Amaç parti tabanını sağlam tutup diğer partilerin tabanına güven vermek olmalıdır. Kendi partisinden, başka partilerden aday olamayanı aday yapmakla olmaz bu işler!

CHP’li seçmenler şaşkınlık içerisinde!

Muharrem İnce, Aylin Nazlıaka gibi adayların karşısında Kılıçdaroğlu’nun parti dışından sağ kökenli bir kişiyi aday gösterecek olması, CHP’li seçmenlerde büyük bir şaşkınlık yarattı. Seçmenler ilk tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaştılar.

Eğer haber doğru çıkarsa, Sinan Aygün, Mehmet Haberal, Aydın Ayaydın gibi daha önce CHP’ye katılan hatta milletvekili seçilen sağ kökenli kişiler kervanına Mansur Yavaş da katılmış olacak.

Diğer yandan, CHP’nin henüz belediye başkanı adaylarını açıklamamış olması da eleştiriliyor.

GÜNCELLEME 1

“Söylentiden ibaret”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, partisinin yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Mansur Yavaş olacağına ilişkin haberlerle ilgili, “22 Aralık PM toplantısı sonuçlanıncaya kadar duyacağınız her şey söylentiden ibaret” dedi.

Loğoğlu, CHP’nin sağa kaydığı iddialarına ise AK Parti’den şikayeti olan kesimin sadece sol görüşlü kişiler olmadığını, CHP’nin de herkesi kucaklamak zorunda olduğu karşılığını verdi.

GÜNCELLEME 2

‘O TWEET’ İSTİFA GETİRDİ!

Twitinde Mansur Yavaş’a ’hayırlı olsun’ diyen Kılıçdaroğlu’nun en yakın danışmanlarından Şükrü Karaca istifa edeceğini açıkladı.

Attığı twitle o tartışmayı başlatan danışman Şükrü Karaca istifa edeceğini açıkladı.

“Yavaş’ın adaylığı kesin bilgi değil, temenniydi” diyen Karaca, Muharrem İnce’nin tepkisi konusunda ise “yüzde 100 haklı bir tepki” diye konuştu.

Karaca, “Mansur Yavaş’ın bir gün önce yaptığı yazılı açıklamayı gördüm. Biraz da temenni anlamında mesajdı benimki. Bunun başka türlü anlaşılacağını hissettiğim anda, tweeti sildim ama iş işten geçmiş oldu. İtiraf etmek gerekirse, bu benim mesleki formasyonuma yakışmayan bir hataydı. Esasen Parti ile Mansur Yavaş arasında bir görüşme olup olmadığını bilmiyorum. Bir mutabakat olup olmadığını da bilmiyorum. Tüm bildiğim Mansur Yavaş’ın yazılı açıklamasından ibaret Fakat kamuoyu bunu bir çeşit bilinçli bilgi sızdırma zannetti. Ben böyle bir şeye sebep olmamalıydım.” dedi.

Partide yaşanan krizin ardından DYP Genel Başkanlığı döneminde Tansu Çiller’in de danışmanlığını yapmış olan sağ kökenli Karaca’nın genel başkanlık danışmanlığından istifa edeceğini açıkladığı bildiriliyor.