CHP Önseçim Yapılacak Yerleri Belirledi

  85 Seçim bölgesinin 55’inde önseçim yapılması, 30 ilde ise merkez yoklaması ile adayların belirlenmesi kararlaştırıldı. Üç büyük ildeki ilk sıralar ise kadın adaylara ayrıldı. CHP’nin Kurultay’dan sonra en yetkili org...

CHP Önseçim Yapılacak Yerleri Belirledi (15 Şubat 2015)

 

85 Seçim bölgesinin 55’inde önseçim yapılması, 30 ilde ise merkez yoklaması ile adayların belirlenmesi kararlaştırıldı. Üç büyük ildeki ilk sıralar ise kadın adaylara ayrıldı.

CHP’nin Kurultay’dan sonra en yetkili organı olan PM Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Başkanlığı’nda toplandı, PM’nin aldığı kararları CHP Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi, 85 seçim bölgesinin 55’inde milletvekili adaylarını üyelerinin katılımıyla önseçim yöntemiyle belirleme kararını aldı.

Koç'un verdiği bilgilere göre, 45 ilde hakim denetiminde tüm üyelerin katılımı ile, 10 ilde de örgüt denetiminde tüm üyelerinin katılımı ile aday belirleme yolu tespit edildi. Geri kalan illerde, seçim bölgelerinde ki, 30 tane. Bunlardan 17’si Cumhuriyet Halk Partisinin yüzde 10’un altında oy aldığı bölgeler. Bunlar zaten tüzükte merkez yoklaması olarak gözüküyor. Onun dışındaki 13 ilde de yine bölge hassasiyetleri bakımından, dengeleri bakımından merkez yoklaması kararı alınmış bulunuyor.

CHP'ye adaylık başvuruları ise 17-24 Şubat 2015 tarihleri arasında genel merkezde yapılacak. MYK ihtiyaç halinde bu tarihi biraz esnetebilecek. İstanbul, Ankara, İzmir. İstanbul 1., 2., 3. Bölge, Ankara 1., 2., İzmir 1., 2. Bölge birinci sıra merkez adayları kadın adaylar olacak.

CHP'de önseçim tüm üyelerle hakim denetiminde 29 Mart'ta önseçim yapılacak olan iller şunlar: Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara 1, Ankara 2. Ankara 1. bölgede 1-3-5-7, Ankara 2. bölgede 1., 3. sıralar merkez adayı olarak kullanılacak. Antalya 3. sıra merkez adayı olarak kullanılacak. Aydın 1. sıra merkez adayı olarak kullanılacak. Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale. Çanakkale'de tüm üyeler değil delegelerin katılımıyla hakim huzurunda önseçim yapılacak. Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul 1, İstanbul 2, İstanbul 3, İzmir 1, İzmir 2. İstanbul 1. Bölgede 1-3-5-7 ve 9, İstanbul 2. Bölgede 1-3-5 ve 7, İstanbul 3. Bölgede 1-3-5-7 ve 9 merkez adaylarına ayrılacak. İzmir 1. Bölge 1-3-5, İzmir 2. Bölge 1-3-5 merkez adaylarına ayrılacak.

Tüm üyelerin katılımıyla hakim huzurunda önseçim yapılacak olan iller ise şöyle: Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat illeri.

29 Mart'tan daha önceki bir tarihte genel merkezin belirleyeceği bir tarihte örgüt denetiminde tüm üyelerin katılımıyla yapılacak olan eğilim yoklaması yapılacak iller de şunlar: Adana; 2. ve 5. sıralar kontenjan adayı. Adıyaman; 2. sıra kontenjan adayı. Kahramanmaraş; 2. sıra kontenjan adayı. Kayseri; 2. sıra kontenjan adayı. Malatya ve Muğla basit aday yoklaması. Muğla'da 2. sıra kontenjan adayı. Mersin; 1. ve 4. sıralar kontenjan adayı. Tekirdağ, Trabzon 1. sıralar kontenjan adayı. Zonguldak 2. sıra kontenjan adayı.

45 seçim bölgesinde hakim huzurunda önseçim, 10 ilde örgüt denetiminde eğilim yoklaması kararı alındı. Merkez yoklaması ise 30 seçim bölgesinde yapılacak. Bu 30 seçim bölgesinin 17 tanesi yüzde 10'un altında oy alınan seçim bölgeleri. 13 tanesi ise yine bölgenin duyarlılıklarına göre Parti Meclisi tarafından merkez yoklaması kapsamına alınan iller.

Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van, Yalova ve Eskişehir seçim bölgelerinde ise merkez yoklaması kararı alındı.