CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan 15 Maddelik Demokrasi Önerisi

Bugün partisinin Meclis’teki Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidardaki Ak Parti hükümetine, 15 maddelik bir demokrasi uzlaşma paketi önerisinde bulundu. İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘demokrasi manifestosu’ niteliğindeki 15 maddelik ö...

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan 15 Maddelik Demokrasi Önerisi (27 Mart 2013)

Bugün partisinin Meclis’teki Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidardaki Ak Parti hükümetine, 15 maddelik bir demokrasi uzlaşma paketi önerisinde bulundu.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘demokrasi manifestosu’ niteliğindeki 15 maddelik önerisi:

1- Özel yetkili mahkemeleri kaldıralım.
2- Bu mahkemelerin 2006’dan bu yana verilen kararlarının tamamını yeniden görüşülmek üzere doğal mahkemelere gönderelim.
3- Tutuklu milletvekilleri gelip parlamentoda görev yapsın.
4- Uzun tutuklamalardan herkes şikayetçi; demokrasi mi istiyorsunuz, insan haklarına saygı mı istiyorsunuz; getirin değiştirelim.
5- Terör suçunu yeniden tamamlayalım. Yazarı çizeri gazetecisi hapiste. Ne diye, terörist diye… Silah elinde olan? O, Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı.
6- Toplantı, gösteri, yürüyüş Anayasal hak… Ama yaparsan cop, biber gazı… Bırakın millet yürüsün. Niye yapmıyorsunuz bunu?
7- Tutuklu öğrenciler ayıbına son verelim.
8- Siyasal Partiler Yasası’nı getirin değiştirip, lider suntasına son verelim, millet kendi vekilini seçsin.
9- Diyarbakır Cezaevini Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi yapalım.
10- Uludere için yeni komisyon kuralım, katledenleri çıkaralım, bir demokrasi ayıbından bu ülkeyi kurtaralım.
11- Yüzde 10 barajı oy hırsızlığıdır. Şu barajı kaldıralım ya 5 yapalım ya 1 yapalım ya da tamamen kalksın.
12- Herkesin inancına saygı göstereceksin, herkes nerede ibadet yapmak istiyorsa orada imkan sağlayacaksın.
13- Demokrasilerde “gizli tanık, gizli takip” yok. Tecavüzcüyü, yalancıyı gizli tanık yaptınız. O yargıçlar ve savcılar da bunun altında kalacak.
14- Nevruz’u da bayram yapalım.
15- Gel kardeşim alt yapısını oluşturalım, medya özgür olsun. Senin talimatınla gazetecilerin işine son verilmesin. Şu öneriyi yapıyorum. Medyanın özgürlüğü için yasayı çıkaralım. Her siyasi partinin lideri çıkıp, millete taahhütte bulunsun.