Chobani’den Kobani’ye 2 Milyon Dolar Bağış!

Amerika’daki ünlü Chobani adlı yoğurt firmasının kurucusu Türk asıllı işadamı Hamdi Ulukaya, IŞİD saldırısı altındaki Kobani halkına 2 milyon dolar yardım sözü verdi ABD’deki yardımlarıyla ünlenen işadamı Hamdi Ulukaya, IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye...

Chobani’den Kobani’ye 2 Milyon Dolar Bağış! (10 Ekim 2014)

Amerika’daki ünlü Chobani adlı yoğurt firmasının kurucusu Türk asıllı işadamı Hamdi Ulukaya, IŞİD saldırısı altındaki Kobani halkına 2 milyon dolar yardım sözü verdi

ABD’deki yardımlarıyla ünlenen işadamı Hamdi Ulukaya, IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye de 2 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı.

Associated Press (AP) ajansının haberine göre, adını Kobani’den alan Chobani adlı yoğurt firmasının kurucusu ve sahibi olan Hamdi Ulukaya, “Ya oradaki katliamı seyredeceğiz ya da o insanları kurtarmak için bir şeyler yapacağız” diyor.

Ulukaya, Uluslararası Kurtarma Komitesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi’ne giderek bağışı nakit olarak ödeyeceğini açıkladı.

2 milyon dolarlık yardımın IŞİD saldırıları sonucu yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kalan ve Fürkiye’nin Suriye sınırı yakınlarında zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veren Kobani halkı için kullanılacağı bildirildi.

25 gündür kuşatma altında bulunan Kobani’de IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmalar şiddetini arttırarak devam ediyor. Kentin kenar mahallelerine sızdığı bildirilen IŞİD militanlarını önlemek amacıyla koalisyon güçleri tarafından da hava saldırıları düzenleniyor.

Hamdi Ulukaya Kimdir?

1990’larda Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınarak yerleşen Tunceli nüfusuna kayıtlı Kürt kökenli bir Türk vatandaşı. Aynı zamanda başarılı bir girişimci işadamı. New York eyaletinin Johnstown kasabasında Feta peynir, Utica kentinde ise ‘greek yoğurt’ fabrikaları var.

Hamdi Ulukaya, 2012 yılında ABD’de “Yılın Girişimcisi” seçildi. Ulukaya’nın ticari başarısı, Harvard’da ders konusu olarak okutuluyor.

 

2007’de kurulmuş olmalarına rağmen, başarılı bir pazarlama stratejisiyle daha önce piyasada markalaşmış Yunan ürünlerini yakalayıp geçmeyi başarmış.

Özellikle meyveli yoğurtları ile tanınan Chobani, pazarlama ve markalaşma için yoğun olarak sosyal medyayı kullanıyor. Yoğurt yaptıkları sütleri yörelerindeki özel çiftliklerden seçiyor ve meyveli yoğurtlarının yapımında da gerçek meyve kullanıyor.

Yıllık 1 milyar dolardan fazla satışı olan Chobani, her yıl gelirinin yüzde 10’ununu yardım kuruluşlarına bağışlıyor.