Cep Telefonu Kazalarını Önlemek İçin Bölünmüş Yol ve Merdivenler Yaygınlaşıyor

KAMİL ERYAZAR Cep telefonu bağımlılığı o hale geldi ki artık olası kazaları önlemek için yollar, merdivenler bile bölünmeye başlandı Sabah gözümüzü açtığımız andan itibaren yine gece yatana kadar elimizden düşürmüyoruz....

Cep Telefonu Kazalarını Önlemek İçin Bölünmüş Yol ve Merdivenler Yaygınlaşıyor (19 Haziran 2015)

KAMİL ERYAZAR

Cep telefonu bağımlılığı o hale geldi ki artık olası kazaları önlemek için yollar, merdivenler bile bölünmeye başlandı

Sabah gözümüzü açtığımız andan itibaren yine gece yatana kadar elimizden düşürmüyoruz. Yolda yürürken bile ya gözümüze dayıyor ya da kulağımıza yapıştırıyoruz. Burnumuzun ucunu görmüyor, tehlike seslerini duymuyoruz.

Cep telefonu artık sadece araç kullanırken değil yürürken de tehlikeli olmaya başladı. Yaralanmalı kazaların yanı sıra ‘engelleme’ nedeniyle sık sık kavgalara da neden oluyor. Yöneticiler de çareyi bölünmüş yollar ve merdivenlerde arıyorlar.

Son olarak ABD’nin Utah eyaletindeki Valley Üniversitesi’nde uygulanan ‘bölünmüş merdiven’ fotoğrafı internette paylaşım rekorları kırıyor. Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki Matt Bambrough adlı sanatçı tarafından, ‘farkındalık yaratmak’ amacıyla önce şaka olarak boyanan merdiven sonradan beklenmedik bir şekilde ‘ciddiye’ alındı ve çok işlevsel bulunarak kullanılmaya başlandı. Ancak ‘küçük bir’ sorun vardı! Ters yönden gelenler yani merdivenden aşağı inecekler için ‘yönlendirme’ unutulmuştu.

Şaka bir yana, New York Times gazetesi bile, ABD'de Ulusal Güvenlik Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve son 10 yıl içerisinde 11 bin 101 kişinin cep telefonu kullanırken dikkatsizlik nedeniyle geçirdikleri kazalarda yaralandıkları raporuna dikkat çekti.

TÜM DÜNYADA YAYGINLAŞIYOR

İlk uygulama haberi geçen yıl Çin’in Chongqing kentinden gelmişti. Hemen arkasından da ABD’de Washington DC’de 18’inci Cadde’deki şeritlerden birinin cep telefonu bağımlılarına ayrıldığı görüntüler medyaya düştü. Ayrılan yolların başında "cep telefonları olan lütfen burada yürüsün" yazarken, yanındaki yürüyüş yollarında ise, "cep telefonu kullanmayınız" uyarısı bulunuyor.

Son olarak da geçtiğimiz hafta, Belçika'nın Antwerp kentinde cep telefonuyla mesaj atarak yürüyenler için yapılan ayrı yolların görüntülerini geçtiler ajanslar. Uygulamayı yapanlar, bu yollar sayesinde cep telefonuna bakarak yürüyenlerin diğer yayalarla çarpışmayacağını söylüyorlar. Şirket, her yıl çarpışmalar nedeniyle çok sayıda telefonun kırıldığını belirtiyor.

Antwerp'te Mlab adlı cep telefonu şirketinden bir uzman, Yahoo News'a "Yolda muhtemelen mesaj yazarak ya da Whatsapp'ınızdan mesajlaşarak yürüyorsunuz ve etrafınıza dikkat etmiyorsunuz. Olan cep telefonunuzun ekranına oluyor. Bu kişiler yayalar ya direklere çarpıyor. Cep telefonuyla giderken bazen hayatınızı da tehlikeye atıyorsunuz" dedi.

BAĞIMLILIĞIN FİLMİ DE YAPILDI

İnsanların artık cep telefonlarından kafalarını kaldıramadığını etkileyici bir trajedi ile anlatan kısa animasyon filmi kısa sürede 40 milyon kişi tarafından izlenerek internet fenomeni haline geldi.

Arabada, evde, iş yerinde, sokakta yürürken her an kontrol edilen telefonları evde unutmaksa hayatımızın en büyük kabusu haline geldi.

20 yaşındaki Lin Chenglin, bu sorunu 3 dakikalık bir animasyon film ile özetledi.

Kısa film cep telefonlarından kafamızı kaldıramadığımızı etkileyici bir dille anlatıyor.

DÜNYADA CEP TELEFONU SAYISI İNSAN SAYISINDAN FAZLA

Dünya genelinde cep telefonu sayısı insanların sayısını geçmiş durumda. Cep telefonu şirketlerinin yayımladıkları verilere göre dünya genelinde 7.5 milyar cep telefonu var. ABD Nüfus Dairesi'ne göre dünya nüfusu ise 7.2 milyar.