Buz Gibi Havada, 10 Bin Kişi Aynı Yerde, Aynı Anda Denize Girdi

Hollanda’da yine on binlerce kişi yeni yılın ilk gününü ülkenin farklı şehirlerinde soğuk sularda yüzerek karşıladı. Hollanda´da on binlerce kişi her yıl olduğu gibi bu yıl da soğuğa aldırmadan, ülkenin farklı yerlerinde buz gibi sulard...

Buz Gibi Havada, 10 Bin Kişi Aynı Yerde, Aynı Anda Denize Girdi (3 Ocak 2015)

Hollanda’da yine on binlerce kişi yeni yılın ilk gününü ülkenin farklı şehirlerinde soğuk sularda yüzerek karşıladı.

Hollanda´da on binlerce kişi her yıl olduğu gibi bu yıl da soğuğa aldırmadan, ülkenin farklı yerlerinde buz gibi sularda yüzerek 2015´i karşıladı. 80´den farklı yerde düzenlenen "yeni yıl dalışı" etkinliğine 50 bini aşkın kişinin katıldığı belirtildi. 

Hollanda’da yeni yılda geleneksel hale gelen "kutup ayısı dalışı", 1959 yılından bu yana aralıksız olarak her yıl düzenlenmekte. Şimdiye kadar sadece üç kez aşırı soğuklardan dolayı yapılamadı.

Etkinliğin merkezi ise Lahey şehri Scheveningen sahili oldu. 10 bin kişi start verilmesi ile aynı anda kendilerini Kuzey Denizi´nin sularına attı. Aralarında her yaş grubundan insanın bulunduğu binlerce kişi soğuk havaya aldırmadan yeni yıl dalışı yaptı.

Erken saatlerde sahilde toplanan 10 binden fazla kişi yaklaşık 1 saat müzik eşliğinde dans ederek eğlendi.

Aralarında turistler, yaşlılar ve çocukların da bulunduğu kalabalık daha sonra koşarak kendilerini soğuk sulara bıraktı. Kuzey Denizi’nde farklı kostüm ve yöresel kıyafetleriyle dakikalarca yüzen Hollandalılara medya büyük ilgi gösterdi. Girişi ücretli olan etkinlikte toplanan para yardım kuruluşlarına bağışlanıyor.

Yeni yılın geleneksel ‘kutup ayısı dalışı’ şenliği sadece Hollanda’da değil başta Kanada olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirildi.