Bursa’da Kimyasal Paniği!

Başbakan Erdoğan’ın mitingi öncesinde Bursa’da “koku” paniği yaşandı. Çok sayıda öğrenci hastanelik oldu. Üst düzey alarma geçildi. Bursa’da nedeni henüz kesin bilinmeyen koku sebebiyle onlarca öğrenci hastanelik oldu. Özellikle şehrin doğu tarafında sokakta rahatlıkl...

Bursa’da Kimyasal Paniği! (20 Mart 2014)

Başbakan Erdoğan’ın mitingi öncesinde Bursa’da “koku” paniği yaşandı. Çok sayıda öğrenci hastanelik oldu. Üst düzey alarma geçildi.

Bursa’da nedeni henüz kesin bilinmeyen koku sebebiyle onlarca öğrenci hastanelik oldu. Özellikle şehrin doğu tarafında sokakta rahatlıkla hissedilen koku önce doğalgaz zannedildi, ardından Bursagaz “Kokunun doğalgazla alakası yok.” açıklamasında bulundu. Bursa polisi, kokunun nedenini araştırıyor.

Gaz kokusu Yıldırım ilçesinde büyük ölçüde hissedildi. Bazı esnaflar dükkanları terk edip sokağa çıkarken vatandaşlar ‘155 Polis İmdat ve 187 Doğalgaz’ hattını ihbar yağmuruna tuttu. Yıldırım ilçesinde birçok okulda ise rahatsızlanan öğrenciler ambulanslarla hastaneye taşındı. Ders sırasında baş ağrısı hisseden öğrenciler durumu öğretmenlerine bildirdi. Okul bahçesine çıkan öğrencilerden bazıları baygınlık geçirince durum 112 Acil Servis’e iletildi. Birçok okuldan onlarca öğrenci ambulanslarla Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şevket Yılmaz Çocuk Hastanesi’ne götürüldü. Öğrencilerden bazıları karınlarını tutarken bazıları ise hastaneye sedye ile taşındı. Öğrencilerin şehre yayılan gaz kokusundan etkilendikleri öne sürüldü.

Kestel’deki bir fabrikadan

Koku ile ilgili olarak kesinleşmeyen iki farklı bilgi var. Biri bir fabrikadaki kimyasal madde deposunun kapağının yanlışlıkla açıldığı, diğeri yine başka bir fabrikada Etil Merkaptan içeren boya çamurunun yakımı esnasında havaya yayılan buhardan kaynaklandığı. Emniyet ve sivil savunma ekipleri araştırmalarını sürdürüyorlar.