Bu Kez Acil Servis, ‘Acillik’ Oldu!

Dram, trajedi, komedi hepsi bir arada güvenlik kameralarına yansıdı Eyüp Devlet Hastanesi’nde hasta yakınları arasında çıkan inanılmaz kavga güvenlik kameralarına yansıdı. Olay, 17 Şubat 2013 Pazar gecesi saat 01.30 sıralarında Eyüp Devlet Hastanesi’nin acil servisinde...

Bu Kez Acil Servis, ‘Acillik’ Oldu! (20 Şubat 2013)

Dram, trajedi, komedi hepsi bir arada güvenlik kameralarına yansıdı

Eyüp Devlet Hastanesi’nde hasta yakınları arasında çıkan inanılmaz kavga güvenlik kameralarına yansıdı. Olay, 17 Şubat 2013 Pazar gecesi saat 01.30 sıralarında Eyüp Devlet Hastanesi’nin acil servisinde meydana geldi. Hasta yakınlarından oluşan 2 grup arasında henüz belirlenemeyen nedenle tartışma çıktı.

BIÇAKLI, KEMERLİ, YANGIN TÜPLÜ KAVGA

Tekme ve yumrukların havada uçuştuğu olay, güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi. Bıçak ve kemerlerin de kullanıldığı kavgada saldırganlar ellerine ne geçirdiyse birbirlerine attı. Danışma masası üzerindeki eşyaları, etraftaki sandalye, sehpa ve yangın tüplerini etrafa fırlatan saldırganlar, daha sonra üzerlerindeki kemerleri çıkararak birbirlerine saldırdı. Bu sırada saldırganlardan birinin pantolonun düşmesine rağmen kavgayı bırakmadığı gözlendi. Hastane polisini de dinlemeyen grup, kavgaya devam edince takviye polis ekibi çağrıldı. Bir süre sonra acil servise giriş yapan emniyet ekipleri grupları güçlükle ayırdı. Ancak bu kez polislerle itişmeye başlayan saldırganlar, polise zor anlar yaşattı.

45 DAKİKA SÜRDÜ

Yaklaşık 45 dakika süren kavga nedeniyle hastanede acil servis hizmeti verilemedi. Polisin hastaneye gelmesiyle olaylar duruldu. Hastanede olay çıkaran ve alkollü oldukları öğrenilen şahıslar gözaltına alındı.

İSTANBUL TABİP ODASI’NDAN TEPKİ

Öte yandan dün İstanbul Tabip Odası’nın da destek verdiği eylemle Eyüp Devlet Hastanesi çalışanları saldırıyı protesto etti.

İstanbul Tabip Odası Taner Gören, “Acil servislere başvurular ücretsiz olduğu, katkı payı alınmadığı için inanılmaz bir hasta akını oldu. Acil ünitesine gelen günlük hasta sayısı 500’dü. Bu sayının yüzde 80’i gerçek acil değil” ifadelerini kullandı.

İstanbul Tabip Odası Eyüp Devlet Hastanesi Temsilcisi Uzman Doktor Ülkü Çakır da, ‘Neden sağlık çalışanına şiddet durmuyor? Halkı sağlık çalışanına karşı kimler kışkırtıyor? Kimler, hastalarla onlara sağlık hizmeti veren hekimin, hemşirenin, laborantın güvene dayalı ilişkisini bozuyor? Niçin sağlık çalışanına şiddet daha çok acillerde yaşanıyor? Aciller, acil hastalığı olmayan hastalarla neden dolup taşıyor? Sorular uzayıp gider. Maalesef biz sağlık çalışanları, adeta bir fabrikanın farklı üretim merkezlerinde zamana karşı yoğun hizmet üreten işçilere dönüştük” diye konuştu.

Ülkü Çakır, ‘Bu şiddet sadece acillerde değil, sağlığın her biriminde, her gün, her çeşidiyle yaşanıyor. Geçen yıl bir arkadaşımızın, Dr. Ersin Arslan’ın Gaziantep’te hasta yakını tarafından öldürülmesi, bir diğer arkadaşımız Dr. Melike Erdem’in yıldırı nedeniyle intihar etmesiyle şiddet ağır boyutlara ulaşmıştır’ şeklinde konuştu.

Çakır, ‘Haftanın her günü bir hastanemiz önünde yaşananları hatırlatmaktan, taleplerimizi tekrarlamaktan yorulduk. Geçen hafta Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde yaşadığımız şiddet, 17 Şubat Cumartesi gecesi bu kez 02.00’de Eyüp Devlet Hastanemizin acil servisinde yaşanmıştır ancak bu kez farklı bir şiddet sahnesi yaşanmıştır. Bir grup alkollü hasta ve hasta yakını ile başka bir grup hasta ve yakını arasında önce sözlü olarak çıkan tartışma sonrasında yangın tüplerinin birbirlerine fırlatılması, cam çerçevelerin indirilmesi ve adeta savaş alanına dönen acil serviste bu curcuna ortamında yaralanan ve kör şiddete maruz kalan sağlık çalışanları… Sağlık hizmeti sunulan mekanlar, sinema filmi çekilen platolara dönüşmüştür adeta. Üzücü yanı çekilen sahnelerin film değil, gerçek olmasıdır’ dedi.

Saldırıya maruz kalan acil servis çalışanı Selman Süreyya Sungur ise, ‘Şahıslar olayla alakası olmayan şeylerden bahsediyorlardı. Bende bu şekilde yardımcı olamayacağımı sessiz ve sakin olmaları gerektiğini söyledim. O esnada içlerinden bir tanesi sağ şakağıma bir yumruk attı. Yanımda güvenlik görevlileri vardı. Hasta yakınının dışarı çıkarılmasını istedim ancak hasta yakını direndi. Diğer olaylara ben de şahit olmadım ancak kamera görüntülerine dayanarak size bilgi verebilirim. 4 kişi kemerlerini çıkararak direk hasta yakınlarına saldırıyor. Yangın tüplerini fırlatarak hasta yakınlarına saldırdılar. Bizim güvenliğimize, hastalarımıza köşeye sıkıştırıp bıçak çekiyorlar. Ciddi anlamda bir yaralanma söz konusu olmadı. Genel olarak olay bu şekilde cereyan etti’ dedi.