Bu Akşam Bir Kez Daha ‘Sarsıldık’! Deprem Dede’yi de Kaybettik

Nasıl bir yıldır, nasıl bir aydır?.. Burhan Doğançay, Mehmet Ali Birand, Toktamış Ateş, Ahmet Mete Işıkara… Lütfen artık bir süre başka acı haber gelmesin! Türkiye’de hemen herkesin ‘Deprem Dede’ olarak bildiği, Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışma...

Bu Akşam Bir Kez Daha ‘Sarsıldık’! Deprem Dede’yi de Kaybettik (21 Ocak 2013)

Nasıl bir yıldır, nasıl bir aydır?.. Burhan Doğançay, Mehmet Ali Birand, Toktamış Ateş, Ahmet Mete Işıkara… Lütfen artık bir süre başka acı haber gelmesin!

Türkiye’de hemen herkesin ‘Deprem Dede’ olarak bildiği, Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, tedavi gördüğü Medical Park Göztepe Hastanesi’nde 72 yaşında hayatını kaybetti.

AHMET METE IŞIKARA KİMDİR?

Özellikle 1999 Marmara Depremi sonrası yaptığı toplumu bilinçlendirme çalışmaları kapsamında okullarda verdiği konferanslar nedeniyle başta çocuklar olmak üzere herkes tarafından ‘Deprem Dede’ olarak bilinen Ahmet Mete Işıkara 1941 yılında Mersin’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü’nü de yapan Işıkara, son olarak Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği’nin (AHDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanlığını yapmaktaydı.

Satırbaşlarıyla Özyaşamı

-1954 Mersin Lisesini bitirdi.

-1965 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü’nü bitirdi ve aynı bölüme asistan oldu.

-1969 yılında Necmi Rıza Ahıska’nın kızı Aysel Ahıska ile evlendi.

-1973 – 1974 yılları arasında askerlik görevini Harita Genel Komutanlığı’nda yaptı.

-1976 – 1983 yılları arasında Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Ulusal Jeomagnetizma ve Aeronomi Komisyonu Başkanlığı yaptı.

-1979 – 1982 yılları arasında Avrupa Depremlerin Önceden Belirlenmesi Çalışma Grubu’nda koordinatör olarak görev yaptı.

-1980 – 1983 yılları arasında Türkiye adına Avrupa Konseyi Deprem Uzmanları Komitesi’nde temsilcilik

-1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde göreve başladı.

-1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde Müdür Yardımcısı oldu.

-1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde Müdür oldu.

-2003 Eylül ayında yasal kuruluşunu tamamlayan AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Son Olarak…

Işıkara, Türkiye’yi karış karış gezip toplumu deprem konusunda bilinçlendirmeye çalıştı. Peki başta İstanbul olmak üzere Türkiye depreme hazır mı?..