Brezilya’da Bir ‘Amazon’ Kasabası

Kuruluş tarihi olan 1890 yılından bu yana kadınların egemenliğinde olan Brezilya’nın güneydoğusundaki Noiva do Cordeiro kasabasında son yıllarda yalnızca kadınlar yaşıyor ve onlara göre “hayat, erkekler olmadan çok daha güzel” Kasabada yaşayan 600’den fazla kadının birç...

Brezilya’da Bir ‘Amazon’ Kasabası (29 Ağustos 2014)

Kuruluş tarihi olan 1890 yılından bu yana kadınların egemenliğinde olan Brezilya’nın güneydoğusundaki Noiva do Cordeiro kasabasında son yıllarda yalnızca kadınlar yaşıyor ve onlara göre “hayat, erkekler olmadan çok daha güzel”

Kasabada yaşayan 600’den fazla kadının birçoğu 35 yaşın altında.

Bir kısmı evli olan kadınlar, eşlerinin kendileriyle yaşamasına izin vermiyor ve onların başka yerde yaşamalarını şart koşuyorlar. Eşlerinin kendilerini sadece hafta sonları ziyaret etmesine izin veriyorlar.

Kadınlar, 18 yaşından büyük erkek çocuklarının da kasabada yaşamasına izin vermiyor.

Bu durumun, kasabadaki kadınların evlenmesinin önündeki engel olduğunu belirten Noiva do Cordeiro sakinleri, evlenmek için ‘kendi hayatlarını terk edip, kasabadaki kurallarına uyacak, buradaki yaşama uyum sağlayacak’ uygun adayları beklediklerini söylüyorlar.  Ne var ki, kasabadaki kadınlarla gelecekte evlenecekler için de aynı kurallar geçerli olacak.

‘Erkek olmayınca rekabet de yok’

Kasabadaki tüm işleri kendilerinin yaptığını ifade eden kadınlar, Noiva do Cordeiro’yu çok sevdiklerini ve evlenmek için yaşadıkları yerden ayrılmak istemediklerini vurguluyor.

Tüm işlerin adil ve gönüllü bir işbölümüne gidilerek yapıldığını, her şeyin eşit olarak paylaşıldığını ve ‘erkek olmadığı için’ aralarında hiçbir rekabetin yaşanmadığını belirterek, mutluluklarını “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” diye ifade ediyorlar.

Birbirlerinin giysilerini denemek, saç, manikür ve pedikür yapmak ve en önemlisi de dedikodu yapmak için bol bol zamanları olduğunu söyleyen Noiva do Corderio sakini kadınlar kendilerine bir de sosyal tesis kurmuşlar. Buraya aldıkları dev ekranlı bir televizyondan dizileri birlikte izliyorlar.

Kasaba sakinleri, “Hayat, erkekler olmadan çok daha güzel” ortak düşüncesindeler.