Böyle bir köyü hayal bile edemezsiniz!

Dünyadan uzaklaşıp hayallere dalabileceğiniz çok güzel ve romantik bir yer Sadece tekneyle gidilebilen, yol yerine su kanalları olan, masallardan çıkmış gibi sevimli evleri, muhteşem doğası ve insana ‘işte huzur budur’ dedirten sessizliğiyle, Hollanda&...

Böyle bir köyü hayal bile edemezsiniz! (16 Ağustos 2015)

Dünyadan uzaklaşıp hayallere dalabileceğiniz çok güzel ve romantik bir yer

Sadece tekneyle gidilebilen, yol yerine su kanalları olan, masallardan çıkmış gibi sevimli evleri, muhteşem doğası ve insana ‘işte huzur budur’ dedirten sessizliğiyle, Hollanda’nın dillere destan Giethoorn köyünde kısa bir gezinti sanırız size de iyi gelecek.

Giethoorn, güzel doğası, kanalları ve eski evleriyle, trafik keşmekeşinden,  egzoz gazı, klakson ve motor seslerinden uzakta bir masal köyü… Dolayısıyla, gürültülü kent yaşamından uzaklaşıp, sessiz ve huzurlu bir yaşam için gidilebilecek en güzel yerlerden birisi.

Giethoorn, Hollanda’nın Venedik’i olarak da adlandırılan, 1958'de Hollandalı yönetmen Bert Haanstra'nın ünlü komedi filmi "Fanfare"i burda çekmesiyle üne kavuşan ve Ijssel nehri üzerindeki minyatür adacıklardan oluşan Overijssel'e bağlı bir köy.

Dünyanın en güzel köylerinden biri olan Giethoorn, dört mevsim tüm dünyadan ziyaretçilerin rağbet ettiği Hollanda’nın önemli bir turizm merkezi.

Eskiden hiç yol bulundurmayan ve tüm ulaşımın sandallarla sağlandığı bu köye sonradan doğallığını bozmayacak şekilde bisiklet yolu yapılmış. Bir de minik adacıkları birbirine bağlayan 180 tane ahşap köprü var.

Giethoorn’u, organize edilen tekne turları ile keşfedebileceğiniz gibi, kanallarda gezmek için kendiniz de tekne ya da bot kiralayabilirsiniz.  Ayrıca bisiklet de kiralayabilir ya da ahşap köprüler üzerinde yürüyerek de gezebilirsiniz.

Eğer yolunuz Giethoorn’a düşerse, son 100 yıllık yaşantı şeklini gösteren toprak ürünleri, eski araçlar, kızak ve bisikletlerin sergilendiği müzeleri de ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca köyde, çok sayıda sanatsal etkinlik ve çocuklar içinde aktiviteler bulunmaktadır. Giethoorn, sadece bahar ve yaz dönemi değil, tüm kış boyunca da buz pateni meraklıları için cazibe merkezi konumundadır.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a yaklaşık 90 kilometre, Rotterdam ve Lahey’e ise yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunan, bu güzel köy Hollanda’nın orta kesimi, kuzeybatı eyaleti Overijssel’de bu büyülü atmosferi yaşamak isteyen ziyaretçileri beklemektedir.