Bisikletin de ‘Akıllısını’ Yaptılar!

Giyilebilir teknoloji alanındaki yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Akıllı saat, akıllı gözlük gibi ürünlerden sonra şimdi de ‘akıllı bisiklet’ geliştirildi. Türkiye’de kullanım alışkanlığı çok yaygın olmasa da Çin, Hollanda, İsveç, Almanya ve daha birçok ülkede ...

Bisikletin de ‘Akıllısını’ Yaptılar! (16 Mayıs 2014)

Giyilebilir teknoloji alanındaki yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Akıllı saat, akıllı gözlük gibi ürünlerden sonra şimdi de ‘akıllı bisiklet’ geliştirildi.

Türkiye’de kullanım alışkanlığı çok yaygın olmasa da Çin, Hollanda, İsveç, Almanya ve daha birçok ülkede kent içi ulaşımda bisiklet günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası. İşte hem trafik çilesinden kurtaran hem de doğa dostu olan elektrikli bisikletlerin her geçen gün daha çok tercih edilmesinden yola çıkan Gi Bike, daha işlevsel ve kolay kontrol edilebilir bir araç geliştirmiş. Bunu akıllı telefon teknolojisiyle destekleyen Gi Bike mühendisleri bir de buna kolay taşınabilirlik öğesini katınca ortaya katlanabilir, akıllı telefonlarla kontrol edilebilen bir akıllı bisiklet ortaya çıkmış durumda.

Gi Bike’ın yaratıcısı Mariano Bossana, ürünün bisiklet kullanıcılarının kendi ihtiyaçlarından doğduğunu söylüyor.

Şarj etmeden 65 kilometre gidebilen Gi Bike’a entegre olan hırsızlık kilidi uygulamasıyla bisikletin çalınması tehlikesi de ortadan kalkıyor. Tek seferde katlanabilen ve böylelikle her yere rahatça taşıyabileceğiniz Gi Bike ile park derdi sorununuz da kalmıyor. Karbon sürücü zinciri ile bakım sorunu azaltılırken, giysilerin kirlenmesi de önlenmiş oluyor.

Gi Bike’ın en dikkat çeken özelliği ise elbette akıllı telefon entegrasyonu. GPS ile yön bulmanızı sağlayan entegrasyon aynı zamanda sosyal ağlara bağlanmanıza da izin veriyor. Gi Bike’a özel geliştirilmiş iOS ve Android uygulamalarıyla Gi’nin elektrik desteğini, kablosuz olarak çalışan farlarını, hırsızlık kilidi sistemini ve arkadaşlarınız, ailenizle bisikletinizi paylaşmaya izin veren özel mod gibi tüm özelliklerini kontrol edebiliyorsunuz.

Şu sıra oldukça gündemde olan fitness uygulamalarını da bünyesine taşıyan Gi Bike uygulaması sayesinde bisiklete binerken ne kadar kalori yaktığınızı öğrenebildiğiniz gibi ne kadar hızla, ne kadar sürede, ne kadar yol kat ettiğinizi de hesaplayabiliyorsunuz. Özellikle şehir içi kullanımında işe gidip gelmeler için tasarlanan Gi Bike, şu anda Kickstarter‘da 400 bin dolarlık hedefine ulaşmaya çalışıyor. Şu ana kadar sadece 3 bin dolar toplayabilen Gi Bike’ın gerekli finansal desteğe ulaşıp seri üretime geçebilmesi için ise önünde 29 günlük bir süre var.