Birand İle Birlikte Haberciliği ve İnsanlığı da Kaybettik!

Yazan: Kamil Eryazar Bu sabah saatleri… Diyarbakır’daki cenaze törenini, TÜSİAD’ın 43. Genel Kurulu’nu, Doğan Medya Center’daki Fresh Mesh etkinliğini ve haber gündemindeki diğer gelişmeleri takip ediyoruz. İHA rumuzlu bir tweet düşüyor önümüze: “Mehmet Ali Birand hayat...

Birand İle Birlikte Haberciliği ve İnsanlığı da Kaybettik! (18 Ocak 2013)

Yazan: Kamil Eryazar

Bu sabah saatleri… Diyarbakır’daki cenaze törenini, TÜSİAD’ın 43. Genel Kurulu’nu, Doğan Medya Center’daki Fresh Mesh etkinliğini ve haber gündemindeki diğer gelişmeleri takip ediyoruz.

İHA rumuzlu bir tweet düşüyor önümüze: “Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti” Haydi canım sende! Alarma geçiyoruz… 3 – 4 dakika sessizlik, başka bir haber kaynağından bu yönde gelen bir bilgi yok. Sonra ‘acar’ haber siteleri de ‘son dakika’ anonsuyla haberi geçmeye başlıyorlar. Doğruluğundan hâlâ daha emin olamadığımız için haberi kullanamıyoruz. Ancak ntvmsnbc, HaberTürk, Milliyet’in yanı sıra Hürriyet, CNN Türk, Radikal gibi Doğan Medya kuruluşları da haberi geçmeye başlayınca daha fazla bekletmek istemiyor ve Farklı Bir Bakış olarak biz de Twitter hesabımızdan haberi duyuruyoruz.

Her ünlü kişinin vefat haberinde olduğu gibi ‘biyografi’ hazırlığı yaparken, Mehmet Ali Birand’ın resmi Twitter hesabından bir tweet düşüyor zaman akışına: “Ben Umur Birand, babam halen yogun bakimda. İyilesmesi icin dua ediyoruz. Gosterdiginiz sicak ilgi icin cok tesekkurler.”

Şaşkınlık içerisindeyiz! Bu ‘son an’ tweet’ini okuyucularımızla paylaşarak, haberimizi güncelliyoruz. Daha 10 dakika önceki tüm ‘vefat’ haberlerinin geri çekildiğine ve tüm Twitter linklerinin iptal edildiğine tanık oluyoruz.

Mehmet Ali Birand’ın yoğun bakımda tedavi edildiği Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’ne ulaşmaya çalışırken, hastanenin Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklama elimize ulaşıyor: Beyin ölümünün gerçekleştiği haberinin gerçek dışı olduğu, kendisinin yoğun bakımda tedavisinin sürdürüldüğü bildiriliyor.

‘Acar’ internet haber sitelerini geçtik, kendisine ‘medyanın amiral gemisi’ diyen, milyarlarca liralık yatırımlarla beslenen, her türlü en son sistem teknolojik altyapıya sahip haber kuruluşları nasıl oluyor da böyle bir ‘gaflete’ düşebiliyorlar?… Yaman merak ediyoruz!

Ülkemizde de CNBC-e’de  Pazar akşamları 22.00 de yayınlanan ve habercilerin yaşamını konu alan, yüksek tempolu ‘News Room’ dizisindeki bir ‘ölüm haberinin yayınlanması’ bölümü aklımıza  geliyor. Türk habercileri olarak, daha ders almamız ve öğrenmemiz gereken çok şey olduğu düşüncesiyle, bu 7 dakikalık videoyu sizlerle paylaşıyoruz.


Birand ile birlikte insanlığı da kaybettik!

Biz yukarıda özetlediğimiz haber yarışındayken, Twitter’da paylaşılan kimi tweet’ler de kanımızı donduruyor! Kimliği, dünya görüşü ve siyasal bakış açısı ne olursa olsun, ölümün eşiğinde yaşama tutunma mücadelesi veren bir insana bu kadar acımasızca saldırılmasının nasıl bir açıklaması olabilir ki?..

Türkiye Mehmet Ali Birand‘ın ölüm haberiyle sarsılırken, Erol Köse adlı ‘malum’ kişi de, sosyal medyada Birand’ın Belçika vatandaşı olduğunu not düşerek ve Birand’ın Abdullah Öcalan ile yıllar önce çekilmiş bir röportaj fotoğrafını koyarak, tweet atıyordu.  Diğer birtakım Twitter kullanıcıları da Erol Köse’yi destekleyici tweet’ler atmakta gecikmediler.

İşte ‘Birand mı yoksa insanlık mı öldü ?’ dedirten o tweetler:

erol köse ‏@drerolkose

Bu arada Birand Belçika vatandaşidir ( Hadise stayla) ve TRTyi yani vergilerimizi dolandirmaktan Agir hapis cezasi aldi.

talhakarlik ‏@Talhakarlik
Sayın abdullah öcalan meclise girsin diyordun , bak sen daha önce toprağa giriyorsun belçika vatandaşı mehmet ali birand ..

Efe Şen ‏@efesenn
Dolandırıcılık ve sahtecilikten hükümlü mehmet ali birand’ı ne çok seviyor insanlar. Tam bu sırada belçika vatandaşı olması da ne garip…

Gaipten Sesler ‏@gaiptengelir
Belçika vatandaşı Mehmet Ali Birand ölmüş tüm Belçika halkının başı sağolsun.

Deniz Acır ‏@denizacir
Onca insanı katleden öcalan iti icin affedilmeli meclise girmeli diyen Mehmet Ali Birand icin herkes dua eder olmus vay arkadas..

Kaan Engin ‏@KaanEngin
“Öcalan serbest bırakılmalı ve Meclis’te bir partinin başında görev yapmalıdır” diyen Mehmet Ali Birand için üzülecek halim yok

Talip KuşcuGS ‏@TalipKuscu
Mehmet Ali Birand devleti dolandırıp belçika vatandaşlına gecen Türk insanını aşagılayan tez zamanda ölmen dilegiyle

Sosyal medya bir kez daha, kendisi gibi düşünmeyen ve yaşamayanları yok sayanların nefret ve linç kültürüne, ötekileştirme’lerine maruz kalıyordu. Sürü psikolojisi ile hareket edenler, hiç tanımadıkları bir insanı, sahip oldukları sınırlı dezenformatik manipüle bilgiler, ‘tevatür-tweet’ler ve ‘şehir efsaneleri’ ile yerden yere vurarak, iletişim cennetini iletişim cehennemine çevirmeye çalışıyorlardı.