Bir Restorasyon Skandalı Daha!

İstanbul Fatih’teki 1600 yıllık Bozdoğan Kemeri de restorasyon kurbanı oldu! Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan görkemli İshak Paşa Sarayı’nın restorasyonu ile ilgili tart...

Bir Restorasyon Skandalı Daha! (21 Kasım 2014)

İstanbul Fatih’teki 1600 yıllık Bozdoğan Kemeri de restorasyon kurbanı oldu!

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan görkemli İshak Paşa Sarayı’nın restorasyonu ile ilgili tartışmalar henüz sürerken, restorasyon skandallarına be yazık ki bir yenisi daha eklendi.

Fatih ilçesi sınırlarındaki Saraçhane’de bulunan ve İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesine komşu 1600 yıllık Bozdoğan Kemeri’nde restorasyon adı altında yapılan çalışmalar görenleri hayrete düşürüyor.

Halkın su ihtiyacını karşılamak amacıyla Genç Roma Erken Bizans döneminde yaptırılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kullanılan tarihi Bozdağan Kemeri'nin restorasyon çalışmalarında ilginç görüntüler gözlendi.

gorselgurultuler.com'un haberine göre, şu sıralarda devam eden ve GYO İnşaat tarafından yapılan restorasyon çalışmalarındaki ‘tuğlalı’ müdahalelerin restorasyon disiplinine uymadığı açıkça görülüyor.

Gelecek kuşaklara aktarılması gereken yaklaşık 1600 yıllık geçmişe sahip olan Bozdoğan Kemeri'nin kötü bir restorasyon çalışmasına maruz kalması ise büyük tepki çekti.