Bir İnsanı Sevmekle Başlayacak Her Şey…

Yazan: Kamil Eryazar “Doğal insan”, “son toplumsal insan”a karşı direnmeli… Dünyayı yorumlamak yetmiyor; değiştirme girişiminde de bulunulmalı.. Ve kişi önce kendinden başlamalı işe… Bireysel iyileşmeler, nasıl olsa sonunda dalga dalga topluma yansımaya başlayacaktır. ...

Bir İnsanı Sevmekle Başlayacak Her Şey… (16 Aralık 2012)

Yazan: Kamil Eryazar

“Doğal insan”, “son toplumsal insan”a karşı direnmeli… Dünyayı yorumlamak yetmiyor; değiştirme girişiminde de bulunulmalı.. Ve kişi önce kendinden başlamalı işe… Bireysel iyileşmeler, nasıl olsa sonunda dalga dalga topluma yansımaya başlayacaktır.

Kendi ayrımına varmalı. Kendi gücüne inanmalı, güvenmeli. ‘Kurt kapar’ korkusunu yenerek, sürü güdülenmesinden sıyrılabilmeyi denemeli. Bunun için gereksindiği her şeyin, insanlığının özünde fazlasıyla olduğunu anımsamalı. Denemekle yitireceği hiçbir şeyin olmadığını da unutmamalı. Çoktandır kullanılmadığı pas tutan aklını bakıma alıp, yeniden çalıştırmaya başlamalı.

Hem de hemen, bugün, şu an başlamalı. Çünkü, “ertelemek” kişinin kendisine yapabileceği en büyük kötülüklerin başında gelecektir.

ömür dediğin üç gündür,
dün gelip geçti, yarınsa meçhuldür,
o halde ömür dediğin bir gündür,
o da bugündür!

Ömer Hayyam

Her şeyden önce de, bugün’ü, hatta an’ı yaşayarak başlanılmalı. Geçmiş, adı üzerinde geçmiş’te kaldı. Mevlana’nın dediği gibi “Düne ait ne varsa / Dünle beraber gitti cancağızım/ Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..”.  Ve gelecekte neler olacağını da şimdiden kestiremeyeceğimize göre, elimizdeki değerlendirebileceğimiz tek şansımız var : “Bugün”… “Bugün’ü yaşamak”… Ve bugün de, “insansal bir şeyler yaşamak”… Hayatını değiştirmek ve de anlamlandırmak…

Uzaktan kumandalı robotlaştırılmaya inat; bağımsız, özgür, insansal düşünceler, duygular çoğaltılmalı. “İnsan gibi” yaşamaya başlanmalı…Yüreğini sevgi kuşlarına açmalı..

Zülfü Livaneli’nin Sait Faik öykülerinden derlediği “Ada” adlı şarkısını söyleyerek başlanabilir örneğin:

Dünyayı güzellik kurtaracak… Bir insanı sevmekle başlayacak her şey !…”.