Bir ‘fenomenin’ popüler kültür ve sosyal medyanın karanlık yüzüyle ilgili çarpıcı itirafları

"Sosyal medya gerçek hayat değildir" çıkışının ardından tüm sosyal medya hesaplarını kapatarak gündeme gelen 19 yaşındaki Instagram fenomeni Essena O'Neill, yaptığı açıklamalar ile bir kez daha sosyal medya kullanıcılarını topa tuttu. S...

Bir ‘fenomenin’ popüler kültür ve sosyal medyanın karanlık yüzüyle ilgili çarpıcı itirafları (13 Kasım 2015)

"Sosyal medya gerçek hayat değildir" çıkışının ardından tüm sosyal medya hesaplarını kapatarak gündeme gelen 19 yaşındaki Instagram fenomeni Essena O'Neill, yaptığı açıklamalar ile bir kez daha sosyal medya kullanıcılarını topa tuttu.

Sosyal medyanın karanlık tarafını ifşa etmeye devam eden O'Neill, reklam için pek çok kişinin birlikte olduğunu ve kendisinin de benzer teklifler aldığını iddia etti.

Adını vermediği bir modelin para karşılığında sahte ilişki teklifinde bulunduğunu belirten 19 yaşındaki kız, pek çok sosyal medya fenomeninin bu yolla para ve kullanıcı kazandığını öne sürüyor.

İnsanların bu durumu 'iş ilişkisi' gibi gördüğünün altını çizen  O'Neill, sosyal medyada bu yöntemi uygulayan kişilerin sayısının da oldukça yüksek olduğu iddiasında.

YouTube ve Instagram'daki paylaşımları ile hatırı sayılır kullanıcı sayılarına ulaşan kişilerin hesapları üzerinden yayınladıkları reklamlar ile gelir elde ettikleri bir süredir bilinen bir gerçek.

Sosyal medyadaki bu durumu 'sahte ilişkiler' olarak adlandıran O'Neill, daha çok kullanıcıya ulaşmanın daha çok gelir elde edilmesini sağladığı için bu tarz ilişkilerin normal karşılandığını belirtiyor.

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyadan çıkacağını çektiği video ile duyuran genç kız yarım milyondan fazla takipçisi bulunan hesaplarındaki fotoğraflarını silmiş ve bir anda gündeme oturmuştu.

2 Kasım’da yayınladığı “Neden sosyal medyayı bırakıyorum?” adlı itiraflar ve özeleştiri videosu ise yine sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından izlenmişti.