Bikinili Reklama Özel Güvenlik Sansürü!

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ndeki Penti kadın çorap markasının bikinili kadın fotoğrafı bulunan raket reklamının üzeri özel güvenlik görevlilerince kağıtlarla kapatıldı. Aynı reklamlar şehrin bir çok yerinde, meydanlarda, otobüs duraklarında b...

Bikinili Reklama Özel Güvenlik Sansürü! (30 Mayıs 2013)

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ndeki Penti kadın çorap markasının bikinili kadın fotoğrafı bulunan raket reklamının üzeri özel güvenlik görevlilerince kağıtlarla kapatıldı. Aynı reklamlar şehrin bir çok yerinde, meydanlarda, otobüs duraklarında bilboardları süslüyor.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA: PROVOKASYON

Yıldız Teknik Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Muhammed Atilla Sevim, kampüste yaşanan olayları hurriyet.com.tr’ye şöyle anlattı:

“Üniversitede bu olayı gerçekleştirenler ‘Anadolu Gençlik Grubu’ diye bir grup. Bu muhafazakar görüşlü öğrencilerin, rektör beyi sıkıştırmak isteyenlerin yaptığı bir provokasyon. Olay hafta içi yaşandı. Aynı öğrenciler, güvenlik görevlileri o kağıtları sökmeye gittiği an fotoğraflarını çekti. Bizim böyle bir sansür yapmamız mümkün değil. Yıllardır aynı reklamları alıyoruz. Bizim onaylamadığımız bir reklam yayınlanamaz. Böyle bir şey yapamayız ayrıca bunun cezası da var.”

REKTÖR YÜKSEK’TEN AÇIKLAMA 

Yaşanan bu olay sosyal medyada büyük tepki topladı. Başta öğrenciler olmak üzere bir çok ünlü bu sansürü eleştirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek tepkilere dayanamadı ve şu açıklamayı yaptı: “Sınav döneminde tüm arkadaşların reklam panosundaki olayı memleket meselesi yapmasını anlayamıyorum”

Hürriyet