34 Ezidi Kadın ve Çocuğun IŞİD’den Özgürlüğe Kaçış Belgeseli

Ağustos 2014’te IŞİD’in Şengal’i işgal etmesiyle Ezidi erkekler katliama uğramış, kadınlar ise esir alınmıştı. O günlerde IŞİD’in elinden kaçmayı başaran 34 kadın ve çocuğun özgürlüğüne kavuştuğu operasyonun g&...

34 Ezidi Kadın ve Çocuğun IŞİD’den Özgürlüğe Kaçış Belgeseli (15 Temmuz 2015)

Ağustos 2014’te IŞİD’in Şengal’i işgal etmesiyle Ezidi erkekler katliama uğramış, kadınlar ise esir alınmıştı. O günlerde IŞİD’in elinden kaçmayı başaran 34 kadın ve çocuğun özgürlüğüne kavuştuğu operasyonun görüntüleri ortaya çıktı.

Britanya’da Channel 4’ün ‘IŞİD’den kaçış‘ adlı belgeseli yarın akşam yayınlanacak ancak öncesinde belgeselde kısa bir tanıtım filmi görücüye çıktı. Belgeselde Ezidi kadınların büyük kaçış operasyonuna ait görüntüler yayınlandı.

IŞİD’in elinde esir tutulan 3 bin Ezidi kadın ve çocuktan 34’ü, Iraklı avukat Halil El Dakhi’nin Şengal’de kurduğu gizli kurtarma ağı sayesinde sekiz ay sonra yola çıktı. Belgselde iki gün boyunca aç ve susuz bir şekilde yürüyen Ezidilerin hayatlarından endişe edildiği anlar da gözler önüne serildi.

Ancak nihayet Şengal’in eteklerinde görülen kadınlar ve çocuklar, iki gün sonunda yorgun ve bitkin bir halde özgürlüklerine kavuştu. Halil El Dakhi’nin iletişim kurduğu kişinin ise kadınları güvenli bir şekilde teslim ettikten sonra yeniden IŞİD’in kontrol ettiği bölgeye döndüğü görüldü.

Halil El Dakhi, söz konusu operasyonun sadece altı hafta sonrasında ise IŞİD’in kadınların kaçtığı köyde büyük bir katliam yaptığını açıkladı.