Bekir Coşkun Cumhuriyet’ten Ayrıldı

Cumhuriyet Gazetesi ile uzun zamandır sorunlar yaşayan Bekir Coşkun şok kararla istifa etti Bekir Coşkun geçtiğimiz ay Medyaradar röportajcısı Alev Gürsoy Cimin’e verdiği özel röportajda ayrılık sinyalini vermişti. “Eğer gazetemdeki bu gidişat düzelmezse giderim” demişti, uzu...

Bekir Coşkun Cumhuriyet’ten Ayrıldı (22 Mayıs 2013)

Cumhuriyet Gazetesi ile uzun zamandır sorunlar yaşayan Bekir Coşkun şok kararla istifa etti

Bekir Coşkun geçtiğimiz ay Medyaradar röportajcısı Alev Gürsoy Cimin’e verdiği özel röportajda ayrılık sinyalini vermişti. “Eğer gazetemdeki bu gidişat düzelmezse giderim” demişti, uzun zamandır gazete yönetimine tüm çağrılarına rağmen hiçbir düzelme olmayınca Coşkun, istifasını verdi.  Gazete yönetimi şok ayrılıkla sarsıldı.

Bekir Coşkun kimdir?

1945 yılında Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978’de Günaydın Gazetesi’ne geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah Gazetesi’nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet Gazetesi’nde geçti.

Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır:
“Dövlet”, “Avukatımı İstiyorum”, “Pako’ya Mektuplar” ve “Ben Pako”. Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır. TRT’de yayımlanan “Pako’ya Mektuplar” adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır.

Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihi itibarıyla Hürriyet Gazetesi’den ayrılmıştır. Bekir Coşkun, 25 Eylül 2009 tarihi itibarıyla HaberTürk gazetesinde yazılarına başlamıştır. Ancak referandumda AKP hükümetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun’un işine 20 Eylül 2010 itibariyle de son verilmiştir. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinden beri Cumhuriyet Gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazılarına devam etmekteydi.

Kaynak: MedyaRadar

GÜNCELLEME: 

Bekir Coşkun Odatv’ye yaptığı özel açıklamada; henüz istifa etmediğini, bu akşam gazete yönetimiyle Ankara’da bir toplantı yapacağını belirtti. Cumhuriyet’in daha fazla okunmasını istediğini belirten Coşkun, yapılacak toplantı sonrası gerekli açıklamayı yapacağını söyledi.

COŞKUN’UN SON YAZISI

Bekir Coşkun 18 Mayıs Cumartesi günkü yazısını şu satırlarla bitirmişti:

“‘Cumhuriyet’ sevdası olan gazeteysen, Polatlı’nın nüfusu kadar satmasına nasıl razı olursun a gözüm?..

Hiç mi heyecanın yok?..

Hiç mi burnunun direği sızlamıyor?..

Hiç mi rahatsızlık duymuyorsun?..

Hiç mi kıpırdamaya niyetin yok yerinden?..

Düşmanımız biz miyiz?..

Biz mi bitirdik bizi?..

Neler oluyor?..

Neler oluyor bize?..”