BBC Çalışanları Grevde

BBC çalışanları işten çıkarmalara karşı uyarı amacıyla bugün bir günlük grev yapıyor. Ulusal Gazeteciler Sendikası NUJ üyesi BBC çalışanları işten çıkarmalara karşı uyarı amacıyla bugün bir günlük grevde. Grev nedeniyle BBC Türkçe internet sayfası da bugün yenilenm...

BBC Çalışanları Grevde (18 Şubat 2013)

BBC çalışanları işten çıkarmalara karşı uyarı amacıyla bugün bir günlük grev yapıyor.

Ulusal Gazeteciler Sendikası NUJ üyesi BBC çalışanları işten çıkarmalara karşı uyarı amacıyla bugün bir günlük grevde. Grev nedeniyle BBC Türkçe internet sayfası da bugün yenilenmeyecek.

Ulusal Gazeteciler Sendikası NUJ, BBC yönetiminin işten çıkarmaları sona erdirmemesi ve kadroları kapatılanlara başka birimlerde iş olanağı yaratılmaması durumunda ülke genelinde iş bırakılacağını duyurmuş; taraflar arasında anlaşmazlık nedeniyle Cuma günü iş yavaşlatma eylemi yapılmıştı.

“NUJ’in böyle bir eyleme başvurmayı seçmesinin hayal kırıklığı yarattığını” söyleyen BBC yönetimi, haber programlarında yaşanacak aksaklıklar konusunda tahminde bulunulmayacağını belirtti.

30 civarında çalışan listede

BBC, “kaliteye öncelik verilmesini öngördüğünü” söylediği Delivering Quality First (DQF) programı çerçevesinde 2017 yılına kadar 2 bin kadroyu kapatıyor.

NUJ çalışanları da Noel tatilinden önce, DQF programıyla ilgili bir grev oylaması yapılmış; ‘grev’ ve ‘iş yavaşlatma’ eylemleri ezici çoğunlukla destek bulmuştu.

Sendika, BBC’nin İskoçya, Asian Network, Dünya Servisi ve İngiltere bürolarındaki birimlerde bazı kadroların kapatılacağını söylüyor.

NUJ Genel Sekreteri Michelle Stanistreet, BBC yönetimini “kadroları kapatılanlara başka birimlerde iş olanağı yaratmak yerine gereksiz yere işten çıkarılanlara tazminat ödemeye hazırlandığını” söyledi.

BBC sözcüsü ise “işten çıkarmaların ne kadar moral bozucu ve insanların hayatlarını zorlaştırdığını anladıklarını” belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Çalışanlara mümkün olduğunca yeni iş olanakları sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Üyelerine gerekli desteğin sağlanması için sendikalarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”