Ukrayna İç Savaşın Eşiğine Geldi

Ukrayna’nın Odessa kentinde Kiev yanlıları, Rusya yanlılarının işgal ettiği sendika binasını ateşe verdi. Çıkan yangında en az 40 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı. Ukrayna’nın doğusunda Slavyansk kasabasında Kiev’e bağlı güvenlik güçleri...

Ukrayna İç Savaşın Eşiğine Geldi (3 Mayıs 2014)

Ukrayna’nın Odessa kentinde Kiev yanlıları, Rusya yanlılarının işgal ettiği sendika binasını ateşe verdi. Çıkan yangında en az 40 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı.

Ukrayna’nın doğusunda Slavyansk kasabasında Kiev’e bağlı güvenlik güçleriyle Rusya yanlıları arasında çatışmalar devam ederken, gerilim ülkenin güneyindeki liman kenti Odessa’ya sıçradı. Aşırı Sağ Sektör üyesi olduğu belirtilen Kiev yanlıları, kentteki sendika binasını ateşe verirken, çıkan yangında en az 40 kişi yaşamını yitirdi.

Görgü tanıklarının anlattığına göre, Odessa şehir merkezindeki sendika binasına işgal eden Rus yanlısı milisler binanın önüne barikat kurarak binaya Rusya bayrağı dikti. Bu sırada bina önünde toplanan Kiev yanlısı gruplar ise binayı ateşe vererek, yangın yerine gelen itfaiyenin müdahale etmesine izin vermedi.

Çıkan yangında sendika binasının birinci katı tamamen yanarken, binada bulunanların 30’u dumandan zehirlenerek, 10’u ise yüksek katlardan atlarken yaşamını yitirdi. Ayrıca çok sayıda da yaralı olduğu bildiriliyor.

RUSYA’DAN UKRAYNA’YA SERT UYARI

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Ukrayna yönetimine, ülkenin doğusundaki askeri operasyonları durdurma çağrısı yaptı.

Kendisine ait Facebook hesabından, Ukrayna ordusunun doğudaki Slavyansk kentinde bugün başlattığı operasyonu değerlendiren Medvedev, “Kiev yönetimi, kendine gelmeli ve kendi halkını öldürmeye son vermeli, aksi halde ülkenin kaderi oldukça üzücü olur” ifadesini kullandı.

Medvedev, ülkenin doğusunda güç kullanılmasını, “suçlu çaresizliğin belirtisi” olarak nitelendirerek “Cenevre mutabakatlarının ruhuna uygun normal bir diyalog başlatarak tüm tarafları müzakere masasına oturtmak yerine cezalandırma operasyonu başlatıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Rus Başbakan, Kiev’i, “Kendi halkına karşı başlatılan bu savaşın sorumluluğu, Kiev’de suç kararları alanlara aittir” ifadeleriyle uyardı.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kiev yönetimine, Ukrayna ordusunun Rusya yanlısı silahlı gruplara yönelik başlattığı operasyonu “derhal durdurma” çağrısı yapmıştı. Açıklamada, “Batı’dan, Ukrayna ile ilişkilerindeki yıkıcı politikalarına son vermesini, kendini Kiev yönetim olarak ilan edenlerden ise askeri operasyonları ve kendi halkına karşı her türlü şiddeti durdurmasını kararlı bir şekilde talep ediyoruz” denilmişti.